ORTOGRAFICZNE ZMAGANIA W BIBLIOTECE
Od siedmiu lat Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Suchej organizuje konkurs „Mistrz Ortografii”. W zmaganiach z zawiłościami języka polskiego biorą udział uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy. Najpierw odbywają się eliminacje w poszczególnych placówkach, a wyłonieni w ich wyniku zwycięzcy przystępują do konkursu gminnego. Tegoroczny finał odbył się 21 maja.
W młodszej grupie wiekowej - klasy IV-VI szkół podstawowych - wystartowało jedenaście osób, w starszej – klasy VII-VIII i kl. III gimnazjalne – siedem osób. Uczniowie mieli do napisania dyktanda pełne ortograficznych pułapek, przygotowane przez Izabelę Goryniak. Niezwykle zacięta rywalizacja miała miejsce w grupie młodszej, ogólnie prezentującej wysoki poziom. Po sprawdzeniu prac okazało się, że dwóch chłopców, Jakub Wysocki (SP Kozłów Szlachecki) i Szymon Świderski (SP Kozłów Biskupi) ma porównywalną (niezwykle niską) liczbę błędów. Zgodnie z regulaminem przeprowadzono więc dogrywkę, która nie przyniosła rozstrzygnięcia. Ostatecznie, decyzją Komisji Konkursowej, postanowiono przyznać dwa równorzędne tytuły Mistrza Ortografii – taki przypadek miał miejsce po raz pierwszy w historii konkursu. Pozostali uczestnicy także wypadli bardzo dobrze. Drugie miejsce zajął Wiktor Pietrasiak (SP Nowa Sucha), a trzecie Milena Kędzior (SP Kurdwanów). Drużynowo Mistrzem Ortografii została Szkoła Podstawowa w Kozłowie Szlacheckim.
Nieco słabiej wypadła grupa starsza, w której nie przyznano nagród i tytułów. Wyróżnienia przypadły Aleksandrze Orlikowskiej (SP Kozłów Biskupi) i Wiktorii Kubalak (SP Kurdwanów).
Obecny na konkursie wójt Maciej Mońka zachęcał do bycia dumnym z posługiwania się polszczyzną i – jak zawsze – przypominał o znaczeniu czytania w kontekście umiejętności językowych. Z kolei organizatorka dyktanda, dyrektor Gminnej Bibliotece Publicznej Elżbieta Sławek, wręczając uczestnikom nagrody książkowe, zachęciła do korzystania ze zbiorów biblioteki i obiecała kolejne edycje konkursu.
Prace konkursowe oceniała Komisja w składzie: Izabela Goryniak – przewodnicząca, polonistki: Jolanta Pisarek, Małgorzata Urbaniak, Renata Rymarz oraz bibliotekarka - Bogusława Skura. Jury podkreśliło w protokole wysoki poziom uczestników z młodszej grupy wiekowej, zaangażowanie nauczycieli w przygotowanie młodzieży oraz znakomitą atmosferę panującą w czasie konkursu.