Rajd ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ na trasie questu
"Dzieje na dwóch kółkach"
Ponad czterdziestu uczestników rajdu: uczniowie szkół z Nowej Suchej i z Kurdwanowa wraz z nauczycielami a także najbardziej aktywni pasjonaci książek, bibliotek i rowerów, wyruszyli w sobotę 12 maja 2018 r. o godz. 11.00 sprzed kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego w Kurdwanowie, aby przemierzyć nieoznakowany szlak questu „Dzieje na dwóch kółkach”. Rajd „Odjazdowy Bibliotekarz”, zorganizowany został w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) pod hasłem: „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”.
Podczas rajdu uczestnicy mieli możliwość samodzielnego zapoznania się z trasą, podążając rowerem zgodnie z wierszowanymi wskazówkami zawartymi w otrzymanym tekście ulotki. Kolejne miejsca na trasie odnajdywali poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca.
Rajd był doskonałą okazją do zapoznania się z historią Kurdwanowa, miejscowości, której początki sięgają wieku XIV. Znajduje się tutaj siedemnastowieczny kościółek zbudowany z modrzewiowych bali, a w nim barokowy ołtarz z obrazem Przemienienie Pańskie z XVIII-XIX w. (wg Rafaela) oraz barokową amboną z XVIII w. z rzeźbą św. Jana Nepomucena w zwieńczeniu. Słoneczne, błękitne niebo sprzyjało rowerowej wędrówce, tak więc bez trudu można było znaleźć miejsca na szlaku. Uczestnicy rajdu dotarli do ukrytych w lesie, wśród drzew i zarośli, kilku zapomnianych i na nowo odkrywanych cmentarzy z I wojny światowej w okolicach Gradówka, Borzymówki i Marysinka. Tu w roku 1915 podczas działań na froncie wschodnim Niemcy po raz pierwszy zastosowali gazy bojowe. Stężony chlor, kilkakrotnie użyty przez Niemców na tym terenie, przyniósł śmierć w męczarniach tysiącom żołnierzy z obydwu walczących ze sobą armii: rosyjskiej i niemieckiej, a także ludności cywilnej.
Krzyż i tablice znajdujące się w pobliżu szkoły, przypominają o tym, że od czasów Powstania Styczniowego i znamiennej potyczki polskiego oddziału kawalerii z Kozakami w 1864 roku pod Kurdwanowem, po czasy współczesne okoliczni mieszkańcy przywiązują wielką wagę do upamiętnienia miejsc, w których za wolność Ojczyzny oddali swe życie Polacy. W pobliżu posadzono również w 2010 roku Dęby Pamięci dla uczczenia ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej oraz umieszczono tablicę wraz z nazwiskami pięciu żołnierzy zamordowanych przez NKWD strzałem w tył głowy i ziemię z cmentarza w Miednoje.
Na końcu szlaku, przy plebanii w Kurdwanowie, w ramach nagrody za przebycie całej trasy uczestnicy zostali zaproszeni na ognisko, były również wspólne zabawy, a także quiz historyczny, w którym każdy miał możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i otrzymania na pamiątkę książki z pieczątką questu. Mimo drobnych awarii rowerów i kilku zadrapań, wszystkim dopisywały humory i panowała sympatyczna atmosfera. Serdecznie dziękuję za pomoc w organizacji rajdu księdzu proboszczowi Krzysztofowi Knychowi, p. dyrektor Jolancie Buczyńskiej, p. dyrektor Małgorzacie Szostak, Aldonie Potkańskiej, Darii Szewczyk oraz Marzenie Halfar.
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Suchej - Elżbieta Sławek