„Jestem radosny, wy także bądźcie...”
Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w wieku 84 lat. Był jednym z najbardziej wpływowych przywódców przełomu wieków. Z zaangażowaniem i bez wytchnienia poświęcił się budowaniu moralnego fundamentu współczesnego świata i odegrał bardzo istotną rolę w obaleniu komunizmu w Polsce. W środę 2 kwietnia 2025 roku obchodzimy 20. rocznicę jego śmierci.
Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Gminy Nowa Sucha. Nasza gmina od kilkunastu lat nieprzerwanie podtrzymuje pamięć o papieżu-Polaku oraz jego naukach poprzez organizowanie corocznych Koncertów Papieskich. Tegoroczny XVII Koncert Papieski pod hasłem „Nie lękajcie się” odbędzie się w kościele w Kozłowie Biskupim w dniu 9 maja. Podczas koncertu wystąpią m.in. finaliści Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej „Śpiewaj z całego serca”. Serdecznie zapraszamy!
Wybór Słowianina, pierwszego od 456 lat nie-Włocha, okazał się dla papiestwa darem zesłanym przez Opatrzność. Charyzmatyczny duszpasterz o niezwykłej osobowości, wysportowany poliglota umiejętnie korzystający ze środków masowego przekazu, ale przede wszystkim człowiek wielkiej modlitwy podbił wkrótce serca milionów ludzi i wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Podczas jego pogrzebu wierni domagali się natychmiastowej kanonizacji, skandując słowa „Santo subito” – „Święty natychmiast”.
Karol Józef Wojtyła przyszedł na świat w Wadowicach jako syn emerytowanego porucznika. Miał zaledwie dziewięć lat, gdy stracił matkę. Wybuch II wojny światowej przerwał jego studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w kamieniołomach na Zakrzówku i w zakładach chemicznych w Borku Fałęckim. Razem z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny i pisał wiersze. Kiedy zmarł jego ojciec, Karol Wojtyła rozpoczął konspiracyjne studia teologiczne, a po wojnie przyjął święcenia kapłańskie i wyjechał na studia do Rzymu.
Po powrocie do kraju został wikarym w Niegowici, a następnie w krakowskiej parafii św. Floriana. Uzyskał doktorat i habilitację na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładał etykę społeczną w krakowskim Seminarium Duchownym oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pius XII mianował go biskupem tytularnym Ombi i biskupem pomocniczym w Krakowie. Aktywnie uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II, brał udział w sesjach Synodu Biskupów. Paweł VI nadał mu godność arcybiskupa krakowskiego. Karol Wojtyła ściśle współpracował z prymasem Polski kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Przewodził Radzie Naukowej Episkopatu Polski i był członkiem Papieskiej Komisji ds. Małżeństwa i Rodziny oraz konsultantem Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Podróżował po świecie, spotykając się z Polakami żyjącymi na obczyźnie. Pod pseudonimami publikował utwory literackie, dramaty i poezje.
Po wyborze na Tron Piotrowy w 1978 roku, przybrał imię Jan Paweł II, a do herbu papieskiego przeniósł inicjał imienia Maryi oraz dewizę Totus Tuus (Cały Twój), jako wyraz oddania Matce Bożej. Osobistym sekretarzem Jana Pawła II został metropolita krakowski, arcybiskup Stanisław Dziwisz.
Jan Paweł II był największym apostołem-podróżnikiem w dziejach papiestwa. Odbył 104 podróże apostolskie poza Włochy, odwiedzając łącznie 135 krajów. Po Włoszech podróżował 142 razy, odwiedzając prawie wszystkie parafie diecezji rzymskiej.
Wydarzeniem epokowym była pierwsza pielgrzymka do ojczyzny, która dała impuls do wielkich przemian politycznych w Polsce i całej Europie Środkowej, od powstania ruchu „Solidarność” po upadek komunizmu. Jan Paweł II był uznawany za głównego stratega tych doniosłych przemian, w czym wspierał go prezydent USA Ronald Reagan. Oprócz dziewięciu pielgrzymek do Polski, siedmiokrotnie odwiedził Stany Zjednoczone i Francję. Był też w Ziemi Świętej i jako pierwszy papież udał się do Wielkiej Brytanii. Marzył o pielgrzymce do Rosji, ale nie doszła ona do skutku ze względu na niechęć patriarchatu moskiewskiego.
Charyzmat duszpasterski Jana Pawła II ujawnił się także podczas spotkań z wiernymi na ponad tysiącu audiencji generalnych. Podczas jednej z nich, Mehmed Ali Agca z Turcji, na zlecenie komunistycznych służb specjalnych, dokonał na placu św. Piotra zamachu na życie papieża. Ciężko ranny Jan Paweł II, po powrocie do zdrowia, odwiedził Ali Agcę w więzieniu, a potem w portugalskiej Fatimie podziękował Matce Bożej za ocalenie życia.
Jako strażnik prawd wiary i zasad moralności chrześcijańskiej bronił świętości życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci. W tym czasie Stolica Apostolska wielokrotnie pełniła rolę mediatora w konfliktach politycznych, a papież przyjmował na audiencjach przywódców licznych państw i narodów. Traktat laterański został zastąpiony konkordatem z Włochami, a po przemianach politycznych 1989 roku zostały wznowione stosunki dyplomatyczne z Polską. Papież ustanowił nowe struktury organizacyjne polskiego Kościoła, a następnie doszło do zawarcia konkordatu.
Jan Paweł II szczególną miłością darzył młodzież. Zainicjował Światowe Dni Młodzieży. Był wielkim promotorem świętości, beatyfikował i kanonizował rekordową liczbę sług Bożych (1338) i świętych (487). Bestsellerami stały się jego książki „Przekroczyć próg nadziei”, „Dar i Tajemnica”, „Pamięć i Tożsamość” oraz poemat „Tryptyk rzymski”.
Papież ogłosił rok 1983 Rokiem Jubileuszu Odkupienia, upamiętniając 1950. rocznicę śmierci Chrystusa, a otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra zainaugurował obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Ustanowił Rok Różańca, a modlitwę różańcową poszerzył o „tajemnice światła”. Zwołał spotkanie modlitewne przedstawicieli najważniejszych religii świata w Asyżu i jako pierwszy papież złożył wizytę w rzymskiej Synagodze Większej.
Pod koniec życia, zmagając się ze swymi cierpieniami i chorobą Parkinsona, udzielił światu swoistej lekcji, w jaki sposób można godnie umierać. Przed śmiercią napisał na małej kartce: „Jestem radosny, wy także bądźcie. Módlmy się razem z radością. Wszystko powierzam Pannie Maryi”.