RAJD ROWEROWY CZYTELNIKOW, BIBLIOTEKARZY, PASJONATÓW HISTORI I ROWERÓW
KURDWANÓW – GMINA NOWA SUCHA - 30 WRZEŚNIA 2023
Organizatorem rajdu była Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Suchej, wzięło w nim udział 31 osób.
Uczestnicy rajdu: uczniowie szkół z Nowej Suchej i z Kurdwanowa wraz z wychowawczyniami i rodzicami a także pasjonaci książek, historii i rowerów, wyruszyli w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 sprzed kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego w Kurdwanowie, aby przemierzyć nieoznakowany szlak questu „Dzieje na dwóch kółkach”.
Podczas rajdu uczestnicy mieli możliwość samodzielnego zapoznania się z siedemnastokilometrową trasą, podążając rowerem zgodnie z wierszowanymi wskazówkami zawartymi w otrzymanym tekście ulotki. Kolejne miejsca na trasie odnajdywali poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca.
Rajd był doskonałą okazją do zapoznania się z historią Kurdwanowa, miejscowości, której początki sięgają wieku XIV. Znajduje się tutaj siedemnastowieczny kościół zbudowany z modrzewiowych bali, a w nim: barokowy ołtarz z obrazem Przemienienie Pańskie z przełomu XVIII-XIX w. (wg Rafaela) oraz barokowa ambona z XVIII w. z rzeźbą św. Jana Nepomucena w zwieńczeniu. Chociaż rano było deszczowo, przed południem niebo rozchmurzyło i zaświeciło słońce. Ładna, jesienna pogoda sprzyjała rowerowej wędrówce. Uczestnicy rajdu dotarli do ukrytych w lesie, wśród drzew i zarośli, kilku zapomnianych cmentarzy z I wojny światowej w okolicach Gradówka, Borzymówki i Marysinka. Tu w roku 1915 podczas działań na froncie wschodnim, Niemcy po raz pierwszy zastosowali gazy bojowe. Stężony chlor, kilkakrotnie użyty przez Niemców na tym terenie, przyniósł śmierć w męczarniach tysiącom żołnierzy z obydwu walczących ze sobą armii: rosyjskiej i niemieckiej, a także polskiej ludności cywilnej.
Kurdwanów wraz z okolicznymi wsiami, to tereny na których za wolność Ojczyzny oddali swe życie Polacy. Na rozstaju dróg, przed budynkiem szkoły znajduje się krzyż i kamień z tablicą upamiętniającą znamienną potyczkę polskiego oddziału kawalerii z Kozakami, w dniu 28 lutego 1864 roku, w końcowej fazie powstania styczniowego na Zachodnim Mazowszu. Pod Kurdwanowem doszło do krwawej walki oddziału powstańczego z Kozakami. Powstańcy jednak nie zdołali się przebić do lasów w okolice Bolimowa, na polach niedaleko wsi Borzymówka, zostali ostatecznie rozbici.
Przy kamieniu upamiętniającym powstanie styczniowe, w ramach Narodowego Czytania, uczestnicy rajdu rowerowego, wysłuchali fragmentu powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, dotyczącego Mogiły.
Po trzech godzinach jazdy na rowerach, na końcu trasy, przy plebanii w Kurdwanowie, wszyscy zostali zaproszeni na ognisko, na pamiątkę, każdy uczestnik otrzymał książkę z pieczęcią rajdu.
Serdecznie dziękuję Księdzu Proboszczowi Sławomirowi Skowronkowi za przybliżenie uczestnikom historii kościoła w Kurdwanowie i wspólną modlitwę, Aldonie Podkańskiej – Przewodniczącej Rady Parafialnej za organizację ogniska przy plebanii oraz poczęstunku na świetlicy parafialnej, wychowawczyniom: Emilii Czarnocie i Anecie Sławińskiej-Jaszczak, a także rodzicom za opiekę nad dziećmi i młodzieżą. Dziękuję również wszystkim najbardziej aktywnym pasjonatom książek, historii i rowerów za uczestnictwo w tegorocznym rajdzie i zapraszam na kolejny rajd rowerowy w przyszłym roku.
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Suchej
Elżbieta Sławek