Biblioferie 2023 odbyły się w dniach od 20 do 24 lutego. W czasie wolnym od nauki szkolnej przeżyliśmy dużo przygód i mieliśmy mnóstwo dobrej zabawy. Codzienne czytaliśmy wybrany fragment najnowszej książki z serii Magiczne Drzewo pt.: „Geniusz”.
21 lutego wybraliśmy się na wycieczkę do największego całorocznego parku rozrywki w Polsce - Mandoria w Rzgowie koło Łodzi.
Park Mandoria to wyjątkowe miejsce. Wszystkie znajdujące się w parku karuzele czy roller-coastery stanowią część tętniącego życiem „Renesansowego Miasta Przygód”. Właśnie tutaj atrakcje i wystylizowane otoczenie uzupełniają się wzajemnie, tworząc doskonałą przestrzeń do zabawy, pogłębiania więzi i dobrego spędzenia czasu. Mandoria to wyjątkowe, tętniące życiem miasto portowe, którego historia zatrzymała się w czasie na roku 1521. Dla Europy był to doskonały okres – wiek odkryć geograficznych, świetności i dynamicznego rozwoju i handlu morskiego. Mandoria skorzystała na tym w każdym aspekcie. Stała się miastem niemal idealnym, porównywanym do tajemniczych Złotych Miast takich jak Paititi, Shangri La czy Atlantyda. Powody zniknięcia Mandorii z wszelkich map nie są do końca jasne, ale teraz odkrywamy ją na nowo.
Początek miasta wyznaczają jego bramy, w których kryje się Ambasada – od której to, nowo przybyli odkrywcy miasta rozpoczynają swoją przygodę. To właśnie tu otrzymaliśmy odpowiedzi na wszelkie pytania, bo zabłądzić w gąszczu atrakcji, jakie przewiduje Mandoria jest łatwo. Tuż przy Ambasadzie rozstawiony jest targ, gdzie zaopatrzyliśmy się w różności z każdej strony świata, pamiątki, które będą przypominały nam o wizycie w tym mieście. Kilka kroków dalej ulokowany jest pierwszy z trzech cudów techniki Gildii Handlowej – roller-coaster Merkant, zapierający dech w piersiach system szybkiego transportu towarów z kantoru do magazynu, którego każdy odwiedzający może doświadczyć osobiście.
W pobliżu Merkanta znajdują się Skarbiec oraz Klejnot. Obie nazwy nie zostały nadane przypadkowo, gdyż są to miejsca, w których możemy doświadczyć najcenniejszych emocji. W Skarbcu znajduje się tajemniczy, lustrzany labirynt z wieloma ślepymi zaułkami i drogami, które w połączeniu z nastrojową muzyką i kolorowymi światłami próbowały nas zmylić.
Barbakan chronił miasto przed otwartym morzem, a Latarnia Leonarda pomagała statkom bezpiecznie dotrzeć do portu. W Mandorii są też karuzele, olbrzymi małpi gaj, ogromna zjeżdżalnia, samochodziki i roller-coastery.
Mandoria oferuje również swoim gościom, warsztaty z historii pieniądza, w których uczestniczyła nasza grupa. Animatorzy w strojach Mandorian w przystępnej formie przybliżyli dzieciom ewolucję handlu i środków płatniczych. Warsztaty były zakończone samodzielnym wybijaniem monety przez każdego uczestnika. Jak widać na zdjęciach, bawiliśmy się wspaniale. W przerwie pomiędzy kolejnymi atrakcjami zjedliśmy pyszny obiad, aby mieć siłę na kolejne zabawy.
Z ogromną chęcią i radością korzystaliśmy z atrakcji jakie oferuje Miasto Przygód. Wszyscy bawiliśmy się znakomicie i nie mieliśmy czasu na nudę. Daliśmy się porwać przygodzie, korzystając z wyjątkowych atrakcji. Mandoria zagwarantowała nam wspaniałą zabawę i mnóstwo niesamowitych emocji.
W drodze powrotnej czytaliśmy kolejny fragment książki pt.: „Geniusz”. Czas spędzony na wycieczce pozostanie wyjątkowym wspomnieniem.
22 lutego wybraliśmy się na wycieczkę do Papugarni Carmen do Warszawy, w której można było spotkać ponad 100 papug należących do 30 różnych gatunków. Na samym wejściu czekała na nas pani przewodniczka, która nas oprowadzała oraz opowiadała na temat tego miejsca. Zostaliśmy przeszkoleni jak postępować z papugami. Poznaliśmy przeróżne piękne kolorowe jak i śpiewające ptaki. Mogliśmy je karmić specjalnie przygotowanymi mieszankami ziaren - smakołykami, które bardzo lubią.
Po zwiedzaniu Papugarni Carmen pojechaliśmy do Galerii Mokotów, gdzie jedliśmy smakowite fishburgery, a następnie udaliśmy się do Parku Trampolin Hangar 646 przy ul. Domaniewskiej.
Park Trampolin to zabawa na przekór grawitacji - odwracanie, skręcanie i odbijanie się od ścian (dosłownie). To jest to, czego właśnie chcieli nasi uczestnicy. Trampoliny są nie tylko bezpieczne, ale również dostarczają szalonych i ekscytujących wrażeń tak dla dzieci, jak i dorosłych. Park Trampolin to miejsce oferujące coś dla każdego, od przestrzeni z trampolinami po ścianki wspinaczkowe. To był doskonały pomysł na doskonałą zabawę z przyjaciółmi. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wracaliśmy do Nowej Suchej, nie zabrakło również czasu na czytanie w autokarze.
23 lutego nasz kolejny dzień rozpoczęliśmy od zajęć plastycznych, podczas których powstały piękne prace ilustrujące krajobrazy zimowe oraz miejsca, które wcześniej zwiedzaliśmy. Pojechaliśmy na wycieczkę na lodowisko a następnie obejrzeliśmy film „Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka”.
24 lutego wybraliśmy się na wycieczkę do Teatru Piccolo w Łodzi. Obejrzeliśmy spektakl pt.: „Calineczka”, po przedstawieniu uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych. Podczas warsztatów mieliśmy okazję zapoznać się z różnymi rodzajami lalek teatralnych, dowiedzieliśmy się jak aktorzy nimi grają, jak nimi poruszają. Potem robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia z aktorami. Na zakończenie wszyscy otrzymali na pamiątkę nagrody książkowe. To był już ostatni dzień Biblioferii. Wszystkim pozostały niezapomniane wspomnienia.
Zapraszamy na „Podróże z Książką” w wakacje!