Kończy się wrzesień, przyszła do nas jesień…
27.09.2021 r.
„Ostatnia „Więźniarka” Auschwitz” – Nina Majewska-Brown
Ponad 75 lat po wyzwoleniu obozu w Auschwitz okazuje się, że za jego drutami, w jednym z esesmańskich bloków, mieszka kobieta, która do dziś jest „więźniarką” tego miejsca i jego historii.
To niezwykła opowieść o rodzinnych dramatach i przewrotności losu, który połączył miłością więźniarkę obozów na Majdanku, w Ravensbrück i Buchenwaldzie z więźniem Auschwitz, zsyłając ich po wojnie do Birkenau.
Tych dwoje naznaczonych śmiercią ludzi współtworzyło Muzeum Auschwitz-Birkenau, tu urodziły się ich dzieci, tutaj przemieszkali i przepracowali całe życie i tu do dziś mieszka ich córka. Anna stała się ostatnią „więźniarką” Auschwitz. W wieku czterech lat, towarzysząc mamie, oprowadzała pierwszych zwiedzających. Zaraz po szkole podjęła pracę w muzealnym archiwum i pracuje w nim do dziś. Zna historię Auschwitz, wie o nim niemal wszystko, uwięziona w szponach historii obozu.
28.09.2021 r.
„Kobiety, jedzenie i Bóg” – Geneen Roth
Niezwykły poradnik psychologiczno... żywieniowy, nie mający nic wspólnego z żadnymi dietami-cud. Co naprawdę kryje się za kompulsywnym objadaniem się? Dlaczego myśli tak wielu kobiet krążą wokół jedzenia lub... niejedzenia?
Autorka, znana specjalistka od tzw. „emocjonalnego objadania się" wyjaśnia, że podstawą wszelkiego sukcesu jest akceptacja siebie, a sukcesem nie jest zrzucenie zbędnych kilogramów lecz spełnienie w życiu. Jak je osiągnąć?
Ta książka to przykłady, anegdoty i siedem ważnych zasad, jak nauczyć się jeść.
29.09.2021 r.
„Włócznia” – Louis de Wohl
Ta panoramiczna powieść o ostatnich dniach Chrystusa rozgrywa się między pałacami cesarskiego Rzymu a niespokojnymi wzgórzami Judei, gdzie konflikt miłości i zdrady, zemsty i odkupienia osiąga punkt kulminacyjny w dramacie ukrzyżowania. Historia najbardziej dramatycznej egzekucji w historii przedstawiona jest z punktu widzenia jednego z najmniej znanych jej uczestników - żołnierza, który przebił włócznią bok Chrystusa wiszącego na krzyżu.
Spośród swych wielu popularnych powieści historycznych Louis de Wohl, wybitny, szanowany i znany na całym świecie pisarz książek religijnych, uważał Włócznię za opus magnum swojej kariery literackiej.
30.09.2021 r.
„Domek na końcu świata” – Danuta Noszczyńska
Powieść o poszukiwaniu siebie, o tym, że możemy się odnaleźć zupełnie nie w tym obszarze i nie w tym kierunku, w jakim od zawsze zmierzało nasze życie. I o tym, że prawdziwe szczęście może zdarzyć się tam, gdzie właściwie nie powinno nas być… I tak bardzo obok życia, które prowadziliśmy do tej pory…
Książka ta opowiada o miłości, która, zdaniem „porządnych” ludzi, nie miała prawa się wydarzyć. Akcja dzieje się w środowisku prawniczym, młoda adwokatka zakochuje się w swoim kliencie, którego poznaje w areszcie śledczym. Łatwo oczywiście nie będzie, ale czy dla miłości istnieją jakieś przeszkody?
01.10.2021 r.
„Piórko na wietrze” – Emily Wu, Larry Engelmann
Poruszająca, autobiograficzna historia młodej Chinki, dorastającej w czasach rewolucji kulturalnej pod rządami Mao Zedonga w latach 1960/70.
Maomao urodziła się w "czarnej" rodzinie, oskarżonej o "skrzywienie prawicowe". Dzieci z takich rodzin musiały dźwigać brzemię winy swoich ojców. Izolowana w szkole, także i w domu miała mniejsze prawa niż jej bracia...
Pełna szczegółów z codziennego życia opowieść o przetrwaniu i nadziei w czasach głodu i terroru, które pochłonęły w komunistycznych Chinach miliony ofiar.
02.10.2021 r.
„Okaleczona” – Khady Sylla
Beztroskie dzieciństwo Khady w rodzinnym Senegalu zostało brutalnie przerwane, kiedy to siedmioletnią dziewczynkę poddano tradycyjnemu zabiegowi „oczyszczenia”, czyli obrzezania. Gdy miała lat trzynaście, wydano ją za mąż i wywieziono do Francji. Obce środowisko, wieczne kłótnie, częste i liczne porody sprawiły, iż małżeństwo było nieudane.
Jednak Khady nie załamała się. Zbuntowana przeciwko barbarzyńskim zwyczajom, podjęła trudną walkę o prawo kobiet do samostanowienia, a przede wszystkim o wprowadzenie zakazu ich okaleczania. Walczy ona przeciwko tej strasznej tradycji, o zdrowie i honor afrykańskich kobiet.
03.10.2021 r.
„Pożegnania i powroty” – Luka Brajnović
To jedna z nielicznych powieści na rynku polskim dotykająca tematyki historii i kultury krajów nadbałkańskich.
Autobiografia Luki Brajnović'a przedstawia losy wybitnego chorwackiego dziennikarza działającego w opozycji do Tito w czasach II wojny światowej, przeżywającego liczne tułaczki, los uchodźcy, więzienie w obozach komunistycznych oraz ponad 12-letnią rozłąkę z rodziną.
Książka ta stanowi także narrację historyczną bezpośrednio z okresu okupacji krajów byłej Jugosławii i późniejszego oraz zawiera wątki opisujące kulturę śródziemnomorską. Miejscami przeplatają się tu rozważania filozoficzne oraz etyczne.
Jednak przede wszystkim jest to powieść autobiograficzna, która ukazuje Lukę Brajnović'a, dziennikarza, profesora, prawnika, poetę i patriotę, który w obronie wyznawanych wartości i ideałów jest w stanie ponieść bardzo wysoką cenę. Dla podkreślenia Jego zasług ustanowiono w 1997 roku nagrodę dziennikarską, otrzymywaną przez osoby wyróżniające się etycznym, profesjonalnym postępowaniem na polu dziennikarskim i pokrewnym.
04.10.2021 r.
„Farma” – Tom Rob Smith
Chris i Tilde, wyjeżdżają z Londynu do Szwecji, by cieszyć się spokojną emeryturą i spędzić ostatnie lata życia na wsi, na łonie natury. Ich jedyny syn, Daniel, od dawna wybiera się do nich z wizytą, ale bez przerwy coś staje mu na przeszkodzie.
Wszystko zmienia się w dniu, w którym do Daniela dzwoni załamany ojciec z informacją, że matkę zamknięto w szpitalu psychiatrycznym. Kilka godzin później, gdy Daniel czeka na lotnisku w Goteborgu na odlot swojego samolotu, odbiera kolejny telefon. Tym razem od matki, której udało się wydostać ze szpitala i która jest w drodze do Londynu. Tilde twierdzi, że celowo próbowano zrobić z niej wariatkę, ponieważ chciała ujawnić przestępstwa seksualne popełniane na południu Szwecji przez szeroko rozgałęzioną siatkę pedofili. Jednym ze sprawców jest jej własny mąż.
Kobieta ląduje na Heathrow z torbą wypełnioną dowodami rzeczowymi i opowiada synowi, jak wpadła na trop zbrodni. Wyjaśnia również, dlaczego jako młoda dziewczyna uciekła ze Szwecji, a teraz na emeryturze, postanowiła powrócić tam wraz z mężem. Nic nie jest takie, jak się wydawało. Daniel uświadamia sobie, że przez całe życie karmiony był kłamstwami. W dodatku nie do końca przekonują go zdobyte przez matkę dowody. Chwilami wydaje mu się, że padła ofiarą paranoi. Znalazłszy się między młotem i kowadłem, Daniel musi się zdecydować, komu wierzyć. Ojcu czy matce? I co naprawdę wydarzyło się na farmie?