Mijają kolejne letnie tygodnie, pogoda zmienną bywa, ale jedno jest pewne, że w naszej bibliotece znajdziecie Państwo wiele ciekawych książek.
A oto kilka najnowszych propozycji…
Zapraszamy serdecznie!
24.07.2021 r.
„Miłość z odzysku” – Malwina Ferenz
Gdyby pan Staszek, pracownik kuratorium, nie przegrał sromotnie walki z klawiaturą własnego komputera, dyrektor szkoły numer dwanaście, przeżywający kryzys wieku średniego i samotnie wychowujący nastoletnią córkę, nigdy nie spotkałby kobiety swojego życia. Urzędnik przez prosty błąd okazał się jednak mistrzem świata w robieniu zamieszania i w rezultacie los postawił na jego drodze Barbarę, kobietę po przejściach i matkę dorastającego syna. Czy jednak „miłość z odzysku” rzeczywiście ma szansę powodzenia?
Zadania nie ułatwiają: dzieci – wchodzące w okres dojrzewania bez żadnej taryfy ulgowej, babcia Honorcia – realizująca swój tajny plan oraz były mąż Barbary – który nagle uświadamia sobie, co stracił. Z pomocą przychodzą Marek, podtatusiały rockman charytatywnie pomagający dzieciom jako doktor klaun i bezkompromisowa, zielonowłosa Klara o niewyparzonym języku. Nie wiadomo jednak, czy to nietypowe wsparcie wystarczy, by pokonać wszystkie przeciwności losu.
Wrocław, miasto spotkań, po raz kolejny okaże się areną zaskakujących wydarzeń.
25.07.2021 r.
„Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk” – Dominik Szczepański
Życie zaczyna się po sześćdziesiątce. Wtedy można np. przepłynąć Ocean Atlantycki kajakiem. I to dwukrotnie.
"Na oceanie nie ma ciszy" to historia Aleksandra Doby, emerytowanego inżyniera mechanika, który został „Podróżnikiem Roku 2015 National Geographic". W ciągu 166 dni pokonał ponad 12 tysięcy kilometrów kajakiem z Lizbony do New Smyrna Beach na Florydzie. Walczył z awariami, przeciwnymi wiatrami i 9-metrowymi falami. Przez 48 dni stracił łączność telefoniczną ze światem. O czym się myśli przez tyle samotnych dni?
Książka ta to zarówno biografia Aleksandra Doby, kajakarza, podróżnika, niezwykle pozytywnego i odważnego człowieka, ale też relacja z jego kajakowych wypraw. A było ich niemało. Jako pierwszy człowiek przepłynął Atlantyk w kajaku z kontynentu na kontynent (w najwęższym miejscu, od Senegalu do Brazylii). A zrobił to mając 64 lata. 3 lata później, jako 67- latek powtórzył swój wyczyn, tym razem przepływając ten sam ocean w jego najszerszym miejscu (od Lizbony do przylądka Canaveral na Florydzie, z przymusowym wyjściem na ląd na Bermudach). Zaś w wieku 70 lat powtórzył ten sam wyczyn płynąc w odwrotnym kierunku.
Autor opisuje też wcześniejsze brawurowe, choć zawsze świetnie przygotowane, wyprawy kajakowe Pana Olka: rejs z Polic do Narwiku, opłynięcie Morza Bałtyckiego, opłynięcie Bajkału, spływy po rzekach górskich, wyprawę po przekątnej Polski z Przemyśla do Świnoujścia. Wiele z tych wypraw zostało docenionych, a ich bohater uhonorowany.
Jednak Aleksander Doba to przede wszystkim niezwykle skromny człowiek wciąż nazywający siebie turystą. Dla niego im trudniej tym ciekawiej, w każdej sytuacji potrafi nie tylko się odnaleźć, ale znaleźć też jej dobre strony. Upór, determinacja, pogoda ducha, życzliwy stosunek do ludzi i świata oraz pokłady cierpliwości to recepta na realizację marzeń.
Sam o sobie mówił, że jest tylko turystą oraz że „zawsze trzeba zaczynać od marzeń”.
Aleksander Doba zmarł 23 lutego 2021 roku, tracąc przytomność tuż po zdobyciu szczytu Uhuru na wulkanie Kibo na Kilimandżaro, ale zrobił to w typowym dla siebie stylu, przezwyciężając kolejne słabości oraz realizując swoje największe marzenia.
26.07.2021 r.
„Narzeczona nazisty” – Barbara Wysoczańska
Czym była miłość w obliczu gigantycznej nienawiści, śmierci i poniżenia?
Czy miała prawo się z niej cieszyć, podczas gdy tylu straciło życie?
Jest koniec sierpnia 1938 roku. Polka Hania Wolińska, na co dzień studentka germanistyki, jest damą do towarzystwa zamożnej niemieckiej hrabiny. Poznaje wnuka swojej pracodawczyni, hrabiego Johanna von Richter. W młodych rodzi się wzajemna fascynacja. W rodzinnej posiadłości von Richterów w Monachium, Polka naocznie styka się z hitlerowskim fanatyzmem, który ogarnia całe Niemcy.
Na tle rosnącego w siłę nazizmu i niechybnej wojny w Europie, Hania i Johann zakochują się w sobie. Dziewczyna wkracza na niemieckie salony jako narzeczona hrabiego i poznaje najwyższych rangą przywódców III Rzeszy. Równocześnie zostaje zwerbowana przez polskie władze do przekazywania tajnych planów Hitlera dotyczących Polski i Europy…
Z czasem oboje zostają zmuszeni stoczyć moralną walkę o miłość, stojąc po obu stronach barykady.
27.07.2021 r.
„Nieobliczalni” – Jørn Lier Horst, Thomas Enger
Alexander Blix i Emma Ramm siedzą każde w swoim pokoju przesłuchań i składają zeznania w sprawie tego samego zdarzenia. Blix zastrzelił mężczyznę, a jego własna córka, Iselin, walczy o życie.
36 godzin wcześniej: Ktoś dzwoni do drzwi Sofii Kovic, najbliższej współpracownicy Blixa. Kobieta ginie od jednego strzału. Wszystko wskazuje na to, że to była egzekucja. A tymczasem chwilę przed mordercą wróciła do domu Iselin, która wynajmuje u niej pokój na piętrze…
Iselin cudem udaje się uciec. Jak dużo zdążyła zobaczyć? I jak bardzo zagraża bezwzględnemu zabójcy?
W tych dramatycznych okolicznościach Emma proponuje Blixowi pomoc w opiece nad córką. Jednak decyzja, którą podejmuje, okaże się mieć fatalne skutki dla całej trójki.
Nieobliczalni porywają od pierwszej strony i do końca trzymają czytelnika w żelaznym uścisku napięcia. W trzecim tomie o śledczym i dziennikarce Jørn Lier Horst i Thomas Enger jeszcze bardziej przykręcili śrubę. Mając niezwykły talent do budowania dramatyzmu i psychologicznej głębi, stworzyli przerażającą i zaskakującą intrygę.
Książka stanowi 3 tom cyklu pt.: Blix i Ramm na tropie zbrodni, serii Mroczny zaułek. Poprzednie tomy: t.1. Punkt zero, t.2. Zasłona dymna.
28.07.2021 r.
„Nigdy o Tobie nie zapomnę” – Agnieszka Zakrzewska
Poruszająca opowieść osnuta na prawdziwej historii o losach Holenderki Annemarie Engelen.
Jest rok 1932. Amsterdam ogarnięty kryzysem i bezrobociem. Na ulicy Herengracht 12 mieszka szesnastoletnia córka bogatego bankiera Frederika Engelen i jego pięknej żony Nene. Z pozoru ich dom wygląda dostatnio i szczęśliwie, ale tak naprawdę kryje w sobie wiele tajemnic i wstydliwych sekretów.
Frederik pragnie, by jego córka poślubiła doskonale zapowiadającego się przemysłowca i arystokratę Theodore van Heemstra, który nagle znika w dramatycznych okolicznościach.
Co tak naprawdę wydarzyło się zimowej nocy w kamienicy pod numerem 12? I jaki cenny depozyt ukrywa w swojej puderniczce Annemarie?
Kłamstwa, intrygi, zbrodnia i wielka miłość na tle przedwojennej Holandii, Niemiec i Polski.
29.07.2021 r.
„Kwestia winy” – Małgorzata Rogala
Jakub Drzewiecki, policjant drogówki, zostaje kilkukrotnie pchnięty nożem niedaleko swojego domu. Przy ciele sprawca zostawia figurkę Lego. Na miejsce zbrodni przyjeżdżają Tomczyk i Gniewosz, którzy rozpoczynają poszukiwania mordercy.
Tydzień później w jednym z warszawskich parków Hubert Kamiński – właściciel agencji reklamowej – podczas porannej przebieżki zostaje zaatakowany szklaną butelką. Ginie na miejscu. Podczas oględzin Górska i Chudy znajdują przy jego ciele miniaturową futbolówkę.
Co stanowi przyczynę obu zdarzeń? I czy to możliwe, że morderstwa są ze sobą jakoś powiązane? Agata Górska i Sławek Tomczyk łączą siły, by znaleźć sprawcę, zanim kolejna osoba straci życie.
„Kwestia winy to coś więcej niż dobry kryminał. Poza tym, że jest emocjonujący i wciągający jak serial, od którego trudno się oderwać, zwraca uwagę na istotne kwestie społeczne.”
/Magdalena Stużyńska/
"Lektura powieści Małgorzaty Rogali to gwarancja zagadki charakterystycznej dla klasycznego kryminału oraz emocji rodem z thrillera psychologicznego.” /Tomasz Radochoński, Nowalijki/
Książka stanowi 8 tom kryminalnego cyklu pt.: Agata Górska i Sławek Tomczyk. Poprzednie tomy: t.1. Zapłata, t.2. Dobra matka, t.3. Ważka, t.4. Zastrzyk śmierci, t.5. Grzech zaniechania, t.6. Punkt widzenia, t.7. Cicha noc.
30.07.2021 r.
„Lustra” – Agnieszka Lis
Choć odkrywanie nieprzebytych dotąd dróg wymaga odwagi, nowe wyzwania bywają naprawdę inspirujące! Młoda Patrycja próbuje się odnaleźć w roli matki, Agata decyduje się na nowo przemyśleć swoje zawodowe wybory, a podążający za marzeniem Kacper usiłuje rozwikłać zagadkę odnalezionych po latach dokumentów. Obrane przez nich ścieżki prowadzą w różnych kierunkach, łączy ich jednak to, co najważniejsze – siła dojrzałej przyjaźni.
Agnieszka Lis po raz kolejny zagląda w zakamarki duszy swoich bohaterów i opowiada historię ciągłego poszukiwania, udowadniając, że to właśnie zmiana jest jedyną stałością.
Książka stanowi tom 3 cyklu pt.: Czas na zmiany. Poprzednie tomy: t.1. Pocztówki, t.2. Widoki.
31.07.2021 r.
„Kurier z Tivoli” – Wojciech Dutka
Zamiast wolnej Polski czekały na niego demony przeszłości. A czas zabijania wcale się nie skończył...
Antoni Mokrzycki – hrabia, dyplomata, szpieg, polski Bond czasów II wojny światowej – otrzymuje kolejną misję. Zostaje wysłany przez generała Andersa i amerykański wywiad do ojczyzny by zatrzymać powstanie przeciw Niemcom i kontynuować walkę z Sowietami. Bierze udział w piekle powstania warszawskiego i ściera się z Niemcami, by zaraz potem przeciwstawić się komunistom z UB i NKWD. Nie wie jednak, że ubecja ma w swoich szeregach kogoś, dla kogo zabicie Mokrzyckiego staje się sprawą osobistą...
I tym razem na drodze bohatera, znanego z dwóch poprzednich części cyklu – „Kuriera z Toledo” i „Kuriera z Teheranu” – stają niezwykli ludzie. Na kartach powieści spotykamy m.in. pisarzy, dowódców polskiego podziemia, ale także katów z UB.
„Kurier z Tivoli” to doskonałe połączenie powieści historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską.
Książka stanowi 3 tom cyklu pt.: Antoni Mokrzycki. Poprzednie tomy: t.1. Kurier z Toledo, t.2. Kurier z Teheranu.