W kolejny majowy dzień prezentujemy kilka nowości, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Zapraszamy do czytania i do naszej biblioteki…
15.05.2021 r.
„Księga polskiego folkloru”
Dziś mamy przyjemność zaprezentować Państwu niezwykła pozycję bibliograficzną „Księgę polskiego folkloru”. Album ten prezentuje dziedzictwo materialne i duchowe wsi najważniejszych regionów etnograficznych Polski (Kaszuby, Wielkopolska, Kujawy, Górny Śląsk, Dolny Śląsk, Region łowicki, Kurpie, Podhale, Region krakowski, Lubelszczyzna). Autorzy - etnografowie, etnolodzy, historycy i pasjonaci folkloru - barwnie opowiadają o codzienności mieszkańców dawnej wsi żyjących w rytmie kolejnych pór roku. Prezentują również wieś odświętną, mieniącą się bajecznymi kolorami paradnych strojów, ozdobami, wycinankami, papierowymi kwiatami... Sporo uwagi poświęcają dawnym wierzeniom, obyczajom i obrzędom związanym ze świętami kościelnymi, pracą na roli i życiem rodzinnym. Udowadniają, że kultura ludowa jest wciąż żywa, czego odzwierciedleniem są m.in. imprezy regionalne, festiwale sztuki ludowej, działalność licznych skansenów, a także moda na formy i motywy nawiązujące do oryginalnego ludowego wzornictwa.
Pięknie wydany i ilustrowany album cieszy oko swoją powierzchownością oraz wzbogaca naszą wiedzę o Polsce.
16.05.2021 r.
„Metoda na wnuczkę” – Marta Obuch
Adam Gryziewicz spotyka kobietę swych marzeń, ale zostaje przez nią źle zrozumiany i nagle z dentysty musi przeistoczyć się w romantycznego artystę malarza. Sprawa jest trudna, ponieważ powinien dysponować pracownią, na dodatek zobowiązał się przecież do wykonania portretu, choć nie potrafi rysować.
Jego wybranka, Ewa, to bystra osóbka, która również ma mnóstwo na głowie. Musi odnaleźć złodzieja zaginionego obrazu, uchronić brata przed zawarciem małżeństwa z pewną zołzą, wyswatać nieśmiałą przyjaciółkę i zrobić z niej zmysłową femme fatale, a przede wszystkim chce dać pstryczka w nos zapatrzonemu w siebie pseudoartyście.
Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy zza grobu odzywa się prababcia Matylda…
Ufamy, że ta dobrze napisana i zabawna komedia kryminalna Marty Obuch przyniesie Państwu chwilę relaksu.
17.05.2021 r.
„Wilkołak” – Wojciech Chmielarz
Prywatny detektyw Dawid Wolski nie spocznie. Na cmentarzu, na pogrzebie swojego ojca, mecenasa Wolskiego, który doprowadził do uwolnienia mordercy Igi, kobiety jego życia – widzi ją z daleka i już wie, że przeszłość wróciła i niemożliwe stało się możliwe. Dziewczyna jest dziesięć lat starsza, zmieniona, ale to Iga. Tylko on ją zobaczył, tylko on ją rozpoznał. Nikt mu nie wierzy, lecz on jest pewien – Iga żyje. Żyje i z jakiegoś powodu znowu znika. Od chwili jej śmierci Wolski wie, że coś jest nie tak i teraz ma pretekst, żeby to sprawdzić. Dopuszcza się profanacji i w niebezpieczną grę wciąga jedynego przyjaznego mu człowieka – prokuratora Adama Górnika. Prawda okaże się jednak zbyt trudna do przyjęcia, ale dla Wolskiego nie ma ratunku…
Nowa powieść wielokrotnie nominowanego i nagradzanego autora kryminałów, thrillerów i sensacji. To także wielki powrót detektywa Dawida Wolskiego, którego losy czytelnicy znają z tomów „Wampir” i „Zombie”. Świetna historia, wartka akcja, nieprzewidziane zakończenie, które dosłownie wbija w fotel.
18.05.2021 r.
„Rzeki płyną, jak chcą” – Ałbena Grabowska
Klara, Róża i Amelka. Panny Terechowiczówny. Przed wojną jeździły z rodzicami do wód, mieszkały w wytwornym pensjonacie, a matka pilnowała, by parasolkami chroniły delikatną cerę przed słońcem. Rok 1914 wywrócił życie sióstr, podobnie jak milionów ludzi w Europie, do góry nogami. Ojciec poszedł na front, majątek bez jego opieki szybko zaczął podupadać.
Lata mijają. Matka na przemian rozpacza i modli się, Róża wciąż jest trzpiotką, a Klara, mimo protestów starej służącej Ludwiżanki, urabia sobie ręce po łokcie. Amelia wbrew woli zszokowanej rodziny udaje się na szkolenie do szpitala wojskowego w Warszawie. Jednak to zaledwie grom przed prawdziwą burzą. Po kilku miesiącach zawiadamia bowiem rodzinę, że wraca do rodzinnego majątku z... mężem. Żołnierzem, którego poznała w szpitalu.
Kim jest mąż Amelii? Jak jego obecność w dworze wpłynie na życie Klary, Róży i ich matki? Czy Amelia może być pewna uczuć męża?
Kolejna znakomita powieść Ałbeny Grabowskiej to polski odpowiednik "Małych kobietek".
19.05.2021 r.
„Dom Holendrów” – Ann Patchett
Nad Domem Holendrów zapada zmierzch. Jego ogromne okna kolejno rozjaśniają się ciepłym światłem. Danny i Maeve Conroyowie zaparkowali wysłużonego oldsmobile’a po drugiej stronie ulicy, by obserwować rozgrywający się spektakl cieni.
To dom, w którym dorastali. Spełnienie marzeń i ambicji ich ojca, a jednocześnie miejsce znienawidzone przez ich matkę. Dom, który stracili razem z rodzinnym majątkiem i którego dziedzictwo rzuciło cień na całe ich życie.
„Dom Holendrów” jest opowieścią o rodzinnych więziach, stracie, poświęceniu i przebaczeniu. Ann Patchett z mistrzowską precyzją rozbiera na części pierwsze amerykański mit o tym, że każdy może napisać swoją historię na nowo, odciąć się od korzeni i zapuścić własne. Jej najnowsza powieść to misternie utkane studium pamięci – pokazuje, jak bezustannie rezonuje w nas przeszłość i jak chcąc nie chcąc powtarzamy błędy naszych rodziców.
„Nie ma w literaturze przypowieści o matce marnotrawnej – Ann Patchett tworzy więc własną: piękną̨, bolesną i przejmującą. Autorka jest mistrzynią̨ dystyngowanej i wciągającej prozy, a „Dom Holendrów” to jeden z najlepszych portretów rodziny, jakie czytałem. Pod jej piórem całkiem zwyczajne życie zamienia się̨ w opowieść́, od której nie mogłem się̨ oderwać́.” (Marcin Meller)
„Dom Holendrów” to powieść nominowana do Nagrody Pulitzera, porównywana do twórczości F. Scotta Fitzgeralda. Według „New York Timesa” i „Time’a” to jedna z najważniejszych książek 2019 roku.
20.05.2021 r.
„Beata. Gorąca krew” – Beata Kozidrak
Ekspresyjna wokalistka, liderka Bajmu, autorka tekstów kultowych piosenek, gwiazda. Taką znamy ją wszyscy. Teraz Beata Kozidrak odsłania zupełnie nową twarz – pisarki, autorki autobiograficznej książki.
„Beata. Gorąca krew” to opowieść dziewczyny z lubelskiej starówki, która poznaje mroczne strony życia, ale dzięki determinacji, wsparciu najbliższych i przekonaniu, że spotka ją coś niezwykłego, niemal z dnia na dzień zostaje gwiazdą. Książka ta opowiada o barwnych epizodach kariery Beaty, zdradza kulisy narodzin największych przebojów – od „Piechotą do lata”, przez „Białą armię” po „Upiłam się tobą” - i ich ukryte znaczenia. Pozwala nam także podróżować z Beatą po świecie – od Wietnamu, przez Stany Zjednoczone po Związek Radziecki - ale też przyjrzeć się codziennemu życiu gwiazdy.
To również książka o przemianie: dziewczyny w męskim świecie w liderkę rockowej grupy, pełnej kompleksów nastolatki w pewną siebie kobietę, córki w matkę, nieśmiałej nastoletniej poetki w autorkę przebojów, które zna cała Polska.
Beata Kozidrak odważnie odsłania też prywatne życie - pod nieustanną obserwacją paparazzich i plotkarskich mediów, pod presją sukcesu.
Pewien kluczowy i brawurowo opisany dzień z życia Beaty jest klamrą tej opowieści. To dzień jej rozwodu.
Beata Kozidrak, jakiej nie znacie, w ramach prezentu urodzinowego, oddaje autobiografię w ręce fanów.