Chociaż pora na prace w ogrodzie, lecz pogoda w kratkę, a zatem może i czas na czytanie się znajdzie…
Oto nasze najnowsze propozycje…
20.04.2021 r.
„Kobierce tkane z pajęczyny” – Renata Kosin
Powieść ta stanowi tom czwarty cyklu pt. Siostry Jutrzenki.
Jest to historia o tym, że od więzów krwi ważniejsze bywają te biorące się z serca.
Duch Arachny nie opuszcza Przytuliska i bez przerwy czuwa nad potomkami rodu Śmiałowskich. Ci z kolei żyją wspomnieniami lepszych dla nich czasów i usiłują nie zagubić się w powojennej rzeczywistości. Szukają dla siebie najlepszego miejsce do życia, starają się nie zapominać o rodzinnym gnieździe i własnych korzeniach, lecz niestety nie zawsze im się to udaje.
Dzieci Rozalii, Klary i Balbiny rozpierzchają się po świecie po to, by z czasem przewrotny los niespodziewanie znów je połączył. Z kolei ich wnuki i prawnuki po latach dokonują nieświadomie podobnych wyborów i podążają niemal identycznymi ścieżkami. Korzystają z odziedziczonych talentów i kontynuują tradycje przodków, co w niektórych przypadkach prowadzi do zaskakującego, wręcz nieprawdopodobnego finału.
Swojego miejsca na ziemi, a także w czyimś sercu szuka również Michalina. Nie przestaje przy tym śledzić rodzinnych dziejów i usiłuje złożyć je w całość, zrozumieć przyczyny oraz skutki niezwykłych minionych zdarzeń, które w dziwny sposób wpłynęły na nią samą.
Wreszcie jej się to udaje. Dzięki uporowi i odzyskanym cudem pamiątkom odnajduje ostatnie wskazówki, które pozwalają odkryć największą rodzinną tajemnicę i dowiedzieć się, kim naprawdę była jej niezwykła praprababka.
Wcześniejsze tomy cyklu: t.1. "Nić Arachny", t. 2. "Słowiański amulet", t. 3 "Szpulki losów"
21.04.2021 r.
„Sezon drugi” – Max Czornyj
Kolejny kryminał psychologiczny Maxa Czornyja. Typowo dla autora, doświadczymy lęku, grozy i zgłębimy tajemnice ludzkich umysłów i emocji, ale bez brutalnych morderstw i scen z horrorów. Mamy tu do czynienia z narracją pierwszoosobową, co razem z formą, która ma przypominać scenariusz programu telewizyjnego jest nowością i faktycznie zaciekawia już na początku.
Pierwsza część książki jest poświęcona przedstawieniu się przez bohaterów, którzy mają wziąć udział w niecodziennym reality show. Będzie to już drugi sezon programu, mimo że pierwszy zakończył się tragedią. Jego uczestniczka zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Lecz przecież nic nie podbija tak oglądalności, jak prawdziwa śmierć na ekranie. Być może twórcy właśnie to próbują wykorzystać, tworząc nowy sezon show. Bohaterowie są wybierani do programu względem jakiegoś klucza, ale nawet oni nie wiedzą, co sprawiło, że to na nich padł wybór. Nie wiedzą, czy coś ich łączy, ani czy mają jakiś związek z parą, która uczestniczyła w pierwszym sezonie. Nie mają jednak nic do stracenia. W swoim życiu stracili już wszystko i wydaje się, że mogą poświęcić to, co im zostało, dla pieniędzy z wygranej. Po otrzymaniu esemesa informującego o przyjęciu do programu para obcych sobie ludzi musi przez rok udawać zgodne małżeństwo, żyjąc w domu na odludziu...
Nie ma tu morza krwi i seryjnych morderców do schwytania, ale świetnie ułożona fabuła psychologiczna, która każde nam zastanawiać się nad swoimi własnymi wadami. Czy chciwość popłaca? Czy warto dla pieniędzy obnażać wszystkie swoje sekrety? Na te pytania odpowie każdy czytając, bo nie da się tej książki skończyć bez refleksji na temat podłości ludzi wobec siebie, pychy i wyzysku drugiego człowieka.
22.04.2021 r.
„Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach” – Wioletta Sawicka
Dramatyczne dzieje polskiej rodziny ziemiańskiej z wileńskich Kresów.
Jest to trzeci tom opowieści o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, kiedy miłość przeplatała się z nienawiścią, musiały sobie radzić z trudną rzeczywistością.
Konigsberg, rok 1933, początki Trzeciej Rzeszy. Naziści pod przywództwem Hitlera dochodzą do władzy. Córka Oleńki, Marysia, ma dziewiętnaście lat i nową tożsamość. Z polskiego życia nie pamięta nic. Po śmierci swej ukochanej Joachim zabrał czteroletnią córeczkę do Prus i wychował w niemieckim duchu. Dziewczynka dorasta jako Marie von Lauen. Nieświadoma przeszłości przyjmuje oświadczyny oficera SS Klausa von Hoffenberga. Ta decyzja zaważy na życiu kolejnych pokoleń. Czy Marie dowie się, kim jest, i czy miłość pozwoli jej przetrwać okrutny czas wojny?
Wcześniejsze tomy cyklu pt. „Wiek miłości, wiek nienawiści”: t.1. Oleńka. Panienka z Białego Dworu., t. 2. Franka. W obcym domu.
23.04.2021 r.
„Śniłam za mocno” – Michel Bussi
Mistrz thrillerów Michel Bussi powraca z nowym bestsellerem.
Najlepsze historie miłosne nie umierają nigdy. Żyją w naszych wspomnieniach, podpowiadając, że okrutne zbiegi okoliczności mogą w rzeczywistości wcale nie być przypadkiem.
Nathy dochodzi do wniosku, że zbiegów okoliczności jest zbyt dużo… że komuś zależy, aby wspomnienia o namiętnym romansie, który niemal doprowadził do tragedii, pozostały żywe. Ślady przeszłości znaczą teraźniejszość tak gęsto, że nie poddają się żadnym racjonalnym wytłumaczeniom. Czy aby uwolnić się od lęków, Nathy musi cofnąć się w czasie?
Od Montrealu, przez San Diego, Barcelonę, po Dżakartę, niezwykła opowieść wiedzie nas przez życie ludzi, którzy marzą za mocno, łącząc pasję ze strachem, w pobliże serc, które biją za mocno.
24.04.2021 r.
„Zośka. Przepustka do szczęścia” – Anna Stryjewska
Serce Zośki zostaje złamane. Traci dziecko, a mąż okazuje się draniem. Pakuje więc walizkę i ucieka, zostawiwszy za sobą nieudane małżeństwo i nieprzychylnych ludzi.
Jest schyłek lat 60. Łódź. Dziewczyny noszą mini, w radiu grają big bit, na polskie drogi wjechał pierwszy fiat 125p, a studenci protestują na ulicach miast.
Zośka uczy się, pracuje i dzięki wsparciu przyjaciółki dąży do spełnienia marzeń o projektowaniu mody. Tymczasem w jej życiu pojawia się Szymon – dojrzały mężczyzna z przeszłością. Łączy ich namiętna miłość, która nie robi sobie nic ze zdrowego rozsądku, religijnych przykazań i społecznych konwenansów. Czy okaże się ona przepustką do szczęścia, czy też zmusi ją do kolejnej ucieczki?
Zośka. Przepustka do szczęścia to kontynuacja tomu I: Zośka. Dopóki biło serce, dla której tłem jest polska rzeczywistość przełomu lat 60. i 70. Historia bohaterki zdaje się mówić, że nie da się zaplanować życia krok po kroku, ale kiedy los wywija kozła, warto mieć u boku przyjaciół.
25.04.2021 r.
„Nic o Tobie nie wiem” – Małgorzata Rogala
Weronika Nowacka jest szkolnym pedagogiem. Gdy wśród uczniów dochodzi do konfliktu, kobieta podejmuje się mediacji między ich rodzinami. Nie wie, że wkrótce przyjdzie jej zmierzyć się z jedną z najtrudniejszych spraw w zawodowej karierze. Tuż przed feriami dochodzi do tragedii. Śledztwo prowadzą policjanci Szymon Pawelec i Krystyna Szuba. W wyniku podjętych czynności wychodzą na jaw fakty związane z funkcjonowaniem uczniów.
Szkolne tajemnice i zawiłe relacje między nastolatkami wpływają na przebieg śledztwa. Czy w świecie, w którym ciągle walczy się o popularność, a Internet jest najważniejszym hobby, jest miejsce na przyjaźń?
Książka stanowi drugi tom cyklu pt. Weronika Nowacka, t. 1. Kiedyś Cię odnajdę.