Chociaż wiosna kusi coraz barwniejszą szatą, to chłód i niepogoda zatrzymują nas jeszcze w domu. I na te właśnie chwile przedstawiamy nasze kolejne książkowe propozycje.
06.04.2021 r.
„Gruzińskie wino – Anna Pilip
Miłosne rozterki, górskie widoki, zapach kolendry... Czy da się pogodzić codzienność z pragnieniami?
Kiedy Ana, trzydziestoletnia rozwódka, niespodziewanie dostaje propozycję wyjazdu służbowego do Tbilisi, w pierwszej chwili ma ochotę odmówić. Gruzja była dotychczas jej azylem, pachnącą kolendrą odskocznią od codzienności, a nie miejscem na biznesowe kolacyjki...
Wyjazd okazuje się dla Any przełomowy. Poznaje atrakcyjnego Timara. W wyniku dramatycznych wydarzeń trafia do szpitala, gdzie pojawia się brązowooki Giorgi - lekarz, który ratuje jej życie. Ana ma rozdarte serce. Obaj mężczyźni ukrywają swoje tajemnice. Co ich spotkało wiele lat temu, kiedy w Osetii Południowej wybuchła wojna? Kogo stracili?
Oczarowanej Gruzją bohaterce los zsyła kolejne słodko-gorzkie doświadczenia. Czy popijając pyszne wino, poznając uroki wioski Uszguli i szalejąc z przyjaciółkami w Tbilisi Ana znajdzie drogę do swojego szczęścia?
"W tobie jest Gruzja, dziewczyno. Ty nie wracasz tam do domu. Tu, przy nas, jest twój dom." Przekonaj się, czy słowa starej Gruzinki się spełnią.
Książka ta wydana jest w serii Wielkie Litery - w specjalnym formacie z dużą czcionką dla seniorów i osób słabowidzących.
07.04.2021 r.
„Rebeka” – Daphne du Maurier
To książka, która zainspirowała Alfreda Hitchcocka i Stephena Kinga. Ten drugi otwarcie przyznaje, że to jedna z najważniejszych książek w jego życiu.
Podczas wyprawy na Riwierę Francuską nieśmiała dziewczyna poznaje zamożnego wdowca, Maxima de Wintera, i po krótkiej znajomości zgadza się za niego wyjść. Szczęśliwe chwile kończą się, kiedy małżeństwo przyjeżdża do Manderley - rodzinnej posiadłości Maxima. W mężczyźnie zachodzą niewyjaśnione zmiany, a nowa pani de Winter uświadamia sobie, że w ogóle go nie zna...
Pozbawiona przyjaciół dziewczyna zostaje sama w ogromnej rezydencji, gdzie wciąż unosi się duch poprzedniej żony Maxima - Rebeki - która zginęła tu rok wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach. Nowa pani de Winter postanawia odkryć, kim była jej doskonała poprzedniczka i jaki straszny los spotkał ją w Manderley...
08.04.2021 r.
„Kwarantanna” – Grzegorz Kalinowski
Czy w obliczu światowej pandemii wszystko staje się nieważne i schodzi na dalszy plan? Bohaterowie "Kwarantanny" przekonają się boleśnie o tym, co jest w życiu najważniejsze.
Marcin i Leszek to wspólnicy, na co dzień prowadzący biuro projektowe. Pewnego dnia, z racji wspólnej pasji do gór, postanawiają wyprowadzić się na Podhale i otworzyć pensjonat w swoim domu. Pomysł wydaje się być idealny, tak samo jak miejsce - urokliwe, na uboczu.
Gdy w marcu do Polski dociera koronawirus, władze wprowadzają ogólnokrajowy lockdown. Dwaj przyjaciele muszą niespodziewanie spędzić dwa tygodnie kwarantanny razem z przypadkową grupą swoich gości. Szybko okazuje się, że każda z tych osób jest dość osobliwą postacią, a zamkniętymi w pensjonacie ludźmi zaczynają interesować się lokalna społeczność, dziennikarze i policja.
"Kwarantanna" to powieść obyczajowo-kryminalna, której akcja zaczyna się od dnia ZERO - dnia przed rozpoczęciem lockdownu w Polsce.
Grzegorz Kalinowski - absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, przez 25 lat pracował w mediach. Autor kryminałów, w tym serii o Kornelu Strasburgerze, filmów dokumentalnych, współtwórca książki biograficznej o Lucjanie Brychczym. Był korespondentem wojennym w dawnej Jugosławii, komentatorem piłkarskiej Ligi Mistrzów i Pucharu Polski, zrealizował teledysk Brygady Kryzys. Współpracuje z magazynem literacko-kryminalnym "Pocisk". "Kwarantannę" początkowo publikował na swoim fanpage'u na Facebooku, codziennie po jednym rozdziale. Sam nazywa tę powieść "Dekameronem naszych czasów".
09.04.2021 r.
„Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy.” – Magdalena Wolińska-Riedi
Książka ta odkrywa nieznane historie z życia Watykanu. Wysłuchaj wspomnień i opowieści nieznanych pracowników, którzy spędzili niemal całe życie w służbie papieskiej. Poznaj fascynujące historie o Janie Pawle II.
Jest to zbiór wspomnień i wywiadów przeprowadzonych ze świeckimi pracownikami Watykanu. Choć świat nigdy o nich nie słyszał, przeżyli wiele fascynujących historii, a jeszcze więcej widzieli.
Paolo jest cenionym w Watykanie inżynierem i wynalazcą. Tworzył oryginalne i pomysłowe wózki, urządzenia i podjazdy, które umożliwiły Janowi Pawłowi II spotykać się z wiernymi aż do samego końca.
Demetrio przez 40 lat był pracownikiem Drukarni Watykańskiej. To właśnie jego dziełem są okładki "L'Osservatore Romano", które wydane zostały z okazji wyboru Karola Wojtyły i śmierci Jana Pawła II. To właśnie Demetrio jest tym nieznanym bohaterem, który w 1981 uratował papieża przed upadkiem z noszy.
Luciano przez ponad 40 lat pracował w Watykanie, zajmując tam różne stanowiska. Zawsze robił to, co musiało być zrobione. Najlepiej wspomina proste i przyjemne zadanie, jakim była obsługa windy. Podczas tej służby przeprowadził krótkie rozmowy z wieloma sławami, takimi jak Woody Allen czy Fidel Castro. Zawsze uspokajał ludzi przed spotkaniem z papieżem. Każdy, niezależnie od swojej sławy i pozycji, był równie zestresowany.
10.04.2021 r.
„Psim tropem. Ślady” część 1. Sedno. Tom 3 – Katarzyna Kielecka
Ta książka jest doskonałą propozycją dla osób, które czytały powieści „Sedno życia” i „Piętno dzieciństwa”. To świetna okazja, aby poznać dalsze losy postaci, które odgrywały w nich główne role.
Jeśli Twoja ciekawość jest nadal niezaspokojona, koniecznie sięgnij po "Psim tropem", pierwszą część powieści zatytułowanej "Ślady".
Edyta i Jędrek, po wielu perypetiach, nareszcie odnaleźli spokój. Wygląda na to, że w końcu wszystko układa się po ich myśli. Tworzą szczęśliwy związek i rodzinę, opiekują się 9-letnim Grzesiem, a także psem Kufą. Wszystko wskazuje na to, że na dobre zagościła u nich miłość. Nie przeczuwają jednak, że nad rodzinnym szczęściem zawisły czarne chmury.
Edyta coraz bardziej niepokoi się o własny stan zdrowia i z każdym dniem jej zmartwienia przybierają na sile. Na domiar złego odkrywa, że mąż ma swoje tajemnice i ją okłamuje. Do tego niespodziewanie pod drzwiami ich domu pojawia się była żona Jędrka. To jeszcze nie koniec problemów.
Dwóch mężczyzn bacznie przygląda się Blińskim, śledząc każdy ich krok. Wszystkie te okoliczności są tylko preludium do tego najtragiczniejszego momentu w ich życiu. Podczas spaceru znika najpierw ich pies, a następnie Grześ. Edyta czuje się tak, jakby cały świat obrócił się przeciwko niej. Od tego momentu wydarzenia nabierają tempa.
Wskocz w samo centrum wydarzeń, czytając tę i następną książkę pt. "Rudy warkocz". Obie tworzą dwutomową powieść, która jest połączeniem literatury obyczajowej z trzymającym w napięciu thrillerem. Sekrety, niespodziewane zwroty akcji, miłość, przyjaźń, wzruszenia i dreszcz grozy - wszystko to czeka na Ciebie w tej emocjonującej powieści. Nie zabranie też ciętego języka i dawki humoru.
11.04.2021 r.
„Wybór Charlotty” – Agnieszka Olejnik
To piękna powieść o sile niezwykłych kobiet, które pozostawione bez możliwości wyboru są w stanie przenosić góry, by dopiąć swego.
Pisarka przenosi nas do XIX-wiecznej Anglii, opisuje w zabawny i luźny sposób tamtejsze zwyczaje, przyzwyczajenia i rytuały.
Powieść przedstawia losy młodej, pięknej i mądrej panny - Charlotty Rilley. Kobieta, mimo że odważna i nietuzinkowa, jest pozbawiona posagu. Brak majątku zmusza ją do wyjścia za mąż nie z miłości, lecz z rozsądku. Młoda kobieta zdaje się jednak wyprzedzać swoje czasy nie tylko myśleniem, a także postępowaniem, podejściem do życia, nauki czy równouprawnienia. Buntownicza natura nakazuje jej wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie zdecydować, kto będzie jej mężem. Jej plany jednak krzyżuje uczucie - prawdziwe, dojrzałe, zbudowane na silnych i zdrowych fundamentach.
Autorka przybliża czytelnikowi także postać Amelii. Dziewczyna zdaje się być całkowitym przeciwieństwem buntowniczej Charlotty. W życiu kieruje się spokojem, wrażliwością i uległością. Mimo, że nie ma odwagi zawalczyć o swoje szczęście, coraz bardziej inspiruje się dojrzałą i samodzielną bohaterką oraz jej uporem w dążeniu do celu.