Podczas przygotowań do Wielkanocy i w czasie świętowania przy stole też mogą towarzyszyć nam książki :)
29.03.2021 r.
„Droga, którą przeszłam” - Agata Przybyłek
Najnowsza powieść poczytnej i lubianej autorki: „Droga, którą przeszłam” należy do literatury obyczajowej. Splot losów dwóch bohaterek, które bezpośrednio się nie znają, robi wrażenie, świadczy o głębszym namyśle Przybyłek nad fabułą. Ewa i Dawid są młodym małżeństwem uciekającym próbującym zaprowadzić nowy ład w życiu po stracie dziecka. Trafiają na prowincję, gdzie wszystko wydaje się jeszcze możliwe. Historii Ewy i Dawida towarzyszą równie dramatyczne dzieje Stefanii – kobiety, która zgodnie z pragnieniem matki powinna urodzić się chłopcem. Rozminięcie oczekiwań doprowadzi do serii fatalnych wydarzeń. W tym sensie Przybyłek łączy w pewien sposób powieść obyczajową z sensacyjną, co stanowi pozytywny wyróżnik prezentowanej pozycji w gąszczu podobnych utworów.
30.03.2021 r.
„Niespokojne niebo” – Charlotte Link
Niemcy, lata 70. Felicja dożyła sędziwego wieku, ale nadal jest twardą kobietą biznesu, zarządczynią majątku i głową rodziny. Jej relacje z córkami pozostawiają jednak wiele do życzenia, szczególnie z Belle, która cierpi z powodu nieszczęśliwego małżeństwa i coraz bardziej zatraca się w nałogu. Nadzieją Felicji pozostaje córka Belle Alexandra. Ta młoda, uparta, niezależna kobieta odziedziczyła po babce zdrowy rozsądek i umiejętność pragmatycznego działania. Jednak wyzwanie, przed którym Felicja postawi wnuczkę, może okazać się za trudne. Co gorsza, Felicja nie może się uwolnić od przeszłości pod postacią Maksyma Marakowa. Czy kobieta darzy go jeszcze uczuciem? Ile dla niego znaczy? Czy tych dwoje się odnajdzie? Powieść Niespokojne niebo to tom zamykający bestsellerową sagę rodzinną Charlotte Link. Na tle ważnych wydarzeń historycznych poznaliśmy losy kobiet z rodziny Dombergów, które walczyły o swoją pozycję w świecie, uczyły się nawzajem od siebie, czasem sobą pogardzały. Dokąd je to doprowadziło?
31.03.2021 r.
„Ostatni dzień roku” – Katarzyna Misiołek
Był mroźny, zasypany śniegiem ostatni dzień roku, kiedy Monika wyszła z domu tylko na chwilę i już do niego nie wróciła… Gdzie przepadła szczęśliwa młoda mężatka? Jakie sekrety skrywała przed bliskimi? Magda, jej młodsza siostra, rzuca się w wir poszukiwań wierząc, że szybko odnajdzie właściwy trop. Najpierw blisko domu, wśród znajomych, w końcu niemal wszędzie – w sektach, szemranych spelunach, za granicą. Bo przecież Monika może być zarówno w Iławie, czy Szczecinie, jak i w Hamburgu… Zdesperowana rodzina coraz rozpaczliwej czepia się ostatnich resztek nadziei; perfidnie oszukiwana przez naciągaczy, nękana przez żądne sensacji media i podejrzewana przez policję. A Moniki wciąż nie ma. Mija rok i kolejne miesiące bez żadnych wieści. Magda wciąż nie traci nadziei, ale jej własne życie całkowicie się rozpada. Któregoś dnia zdaje sobie sprawę, że gdzieś po drodze zakochała się w mężu zaginionej siostry. Ale czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Zrobiłaby przecież wszystko, żeby ją odnaleźć. Nawet, jeśli wiedziała, że w ten sposób raz na zawsze straci Jakuba.
01.04.2021 r.
„Osobisty przewodnik po Pradze” – Mariusz Szczygieł
To jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język. Jak sam mówi, książka ta wzięła się ze zdenerwowania: „Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał. Miejsca opisywane w przewodniku możemy zobaczyć dzięki fotografiom Filipa Springera. Dom jako cios między oczy. Dworzec jako upadła bajka. Most, który ułatwia śmierć. Schron przed beznadzieją. Góra nieobojętności. Pomnik gejów. Kościół zgubiony na podwórku. Grób jako kryształ. Kamienica, która drga. Prysznic jako metafora. Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi.
02.04.2021 r.
„Zaczarowane” – Natasza Socha
Kolejna powieść obyczajowa poczytnej pisarki to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami związanymi z oszustwami matrymonialnymi. Konrada K., który wyłudził prawie dwa miliony złotych od dwudziestu ośmiu kobiet. Dwie z tych kobiet podzieliły się z autorką swoimi traumatycznymi przeżyciami. Autorka na przykładzie czterech bohaterek, kobiet, poszukujących miłości i zrozumienia, pokazuje mechanizm wikłania, osaczania, zapędzania ich w sytuacje bez wyjścia. Dorian – cyniczny oszust, manipulator bez uczuć, metodycznie rozkochuje w sobie kobiety: Martynę, której mąż wyjechał do pracy za granicę, Karolinę - asystentkę prezesa banku, Annę, szukającą odskoczni od nudnego męża oraz Jadwigę, bibliotekarkę, wpisującą się dokładnie w stereotyp szarej myszki z nosem w książkach. Opowiadana z czterech perspektyw historia, przeplatana zapiskami mężczyzny, obnaża sposoby działania oszustów matrymonialnych, bezlitośnie wykorzystujących zauroczenie, a kiedy opada kurtyna i odsłania ich prawdziwy charakter, często posuwają się oni do szantażu i gróźb. Bohaterki odważyły się przemóc swój strach oraz wstyd i zeznawały podczas procesu Doriana, jednak ich życie zmieniło się. Rozpadły się ich związki, a kontakty z mężczyznami cechuje teraz nieufność. Ciekawa pozycja, dotykająca ważnych tematów, pokazująca, jak oszuści, nie tylko matrymonialni, bazując na zaufaniu bez skrupułów okradają ludzi.
03.04.2021 r.
„Nieznajomi” – C.L Taylor
Troje zwykłych ludzi, którzy nie mają pojęcia, że jest ktoś czwarty. Ktoś, kto wciągnie ich w swój misterny morderczy plan. A może znajdą się w nim przypadkowo? Ursula, żyjąca z poczuciem, że to przez nią zginął jej ukochany, próbuje ratować maltretowaną przez męża kobietę. Alice najwyraźniej nie ma szczęścia w miłości z chwilą gdy poznaje nowego mężczyznę, ktoś zaczyna ją prześladować. A może to właśnie on za tym stoi? Gareth wciąż wierzy w odnalezienie zaginionego przed laty ojca, zwłaszcza kiedy do domu zaczynają przychodzić dziwne kartki pocztowe. Tych troje się nie zna. Choć ich drogi przecinają się w mieście, w którym ostatnio znikają ludzie, pozostają sobie obcy… Aż do pewnego wieczoru, kiedy razem znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. I będą musieli połączyć siły, żeby przeżyć.
04.04.2021 r.
„Opowieści o nadziei” – Heather Morris
Kiedy Heather Morris wysłuchała wspomnień Lalego Sokołowa – tatuażysty z Auschwitz – i postanowiła przenieść je na papier, nie spodziewała się, że ta historia porwie miliony osób na świecie: młodych i starych, a jej przyniesie międzynarodową sławę. I że pozwoli opowiedzieć nie mniej ważną historię Cilki – najdzielniejszej osoby, z jaką zetknął się Lale. W swojej najnowszej książce Heather opowiada o serdecznej przyjaźni z Lalem: o tym, jak się poznali i jak zaufali sobie na tyle, by zwierzył się jej z tego, o czym milczał od czasu zakończenia II wojny światowej. I jak zmieniło to ich oboje. Umiejętność słuchania i dotarcia do drugiej osoby to nie tylko przepis na światowy sukces wydawniczy, ale przede wszystkim ważna życiowa lekcja, której wszyscy potrzebujemy. W serii inspirujących rozdziałów Morris opowiada zarówno o osobach, z którymi pracowała i których historie spisywała, jak i o swojej rodzinie: pełnych miłości relacjach z Dziadziem, ale także ucieczce z domu oraz trudnych kontaktach z matką. "Opowieści o nadziei" to przede wszystkim pochwała życia i zacieśniania więzi.
05.04.2021 r.
„Ocalone” – Kate Furnivall
Niemcy, 1945. Klara Janowska oraz jej córka Alicja tygodniami wędrują do obozu wysiedlonych w Graufeld. W brudzie, o głodzie, idą razem z 3200 innymi osobami, lecz nie narzekają. Przetrwały i zrobią wszystko, aby wrócić do domu. Na miejscu Klara rozpoznaje jednego z obozowych strażników. Rozpoczyna się gra w kotka i myszkę. On zna jej tajemnicę – wie, co w czasie wojny zrobiła, aby ocalić córkę. Zna jej prawdziwą tożsamość. Jedno z nich musi zginąć. Odkryj wstrząsające dzieje miłości, zagrożenia, odwagi i zdrady, autorki międzynarodowych bestsellerów Kristin Harmel. "Ocaleni" to powieść w doskonały sposób łącząca literacką fikcję z faktami historycznymi.