Nowe propozycje :)
08.03.2021 r.
„Kobiety ‘44: prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie" - Agnieszka Cubała
Najnowsza publikacja autorki, pasjonatki historii Powstania Warszawskiego, przedstawia wojnę i powstańczą codzienność widzianą oczami kobiet. Autorka na podstawie wspomnień, relacji oraz biogramów uczestniczek powstania, wywiadów radiowych i prasowych, a także materiałów archiwalnych opisuje losy kobiet uczestniczących w powstaniu, ich trudną sytuację, doświadczenia oraz przeżycia, zwracając szczególną uwagę na ich uczucia i emocje. Bohaterkami opowieści są łączniczki, komendantki, przewodniczki kanałowe, sanitariuszki, lekarki, kucharki, przedstawicielki ludności cywilnej. Wśród nich m.in.: Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Mira Zimińska - Sygietyńska, Danuta Szaflarska, Maria Kownacka, Anna Świrszczyńska, Halina Jędrzejewska, Aniela Trembińska i Monika Żeromska. Autorka pokazuje, jak kobiety radziły sobie w skrajnie trudnych warunkach, jak były traktowane przez dowódców i żołnierzy, jak wiele wysiłku, odwagi i wyrzeczeń wymagało wypełnianie rozkazów, czego się bały, jak wyglądała ich codzienna egzystencja, jakie piętno odcisnęło na nich powstanie. Porusza też bardzo trudny temat gwałtów. Każdy z ponad dwudziestu rozdziałów poświęcony jest innemu zagadnieniu, wzbogacony historiami uczestniczek powstania, fragmentami ich wspomnień oraz fotografiami.
09.03.2021 r.
„Kilka słów o miłości” – Tomasz Kieres
Nowa propozycja autora to powieść psychologiczno-obyczajowa z wyeksponowanym wątkiem miłosnym. Główny bohater Szymon to pracownik korporacji po trzydziestce. Po rozstaniu z partnerką, która oczekiwała „czegoś więcej” od ich związku, angażuje się w dwie równoległe relacje z dwiema siostrami Weroniką i Karoliną. Z pierwszą z nich żyje w luźnym związku, z drugą, mężatką, nawiązuje przyjaźń. Autor na bazie tej fabuły stawia pytania o miłość i przyjaźń, a także ewolucję i rozmaite odcienie emocji w związku.
10.03.2021 r.
"Kołysanka dla Łani" – Ewa Formella
Akcja książki, po krótkim wstępie osadzonym w czasach II wojny światowej (partyzanci przyjmują do oddziału dwie dziewczyny, które ojciec przegrał w karty z Rosjanami), przenosi się w czasy współczesne. Oto pewna czterdziestolatka z Trójmiasta przyjmuje pod swój dach starszego mężczyznę cierpiącego na amnezję. Mężczyzna ma przebłyski pamięci z czasów wojny m.in. z partyzantki, a na ręce obozowy tatuaż. Powoli odkrywana historia splecie się z ukazywanymi w drugim wątku losami dziewczyny, która została wywieziona na roboty do Niemiec i wyszła za mąż za syna właścicielki gospodarstwa, w którym pracowała. To wzruszająca powieść o więzi, której nie był w stanie zniszczyć czas.
11.03.2021 r.
„Życie za życie” – Alex Dahl
To dramatyczna historia dwóch matek. Jedna z nich to kobieta spełniona prywatnie i zawodowo, na którą spada ogromna tragedia, tonie jej córka. Druga boryka się z trudami codzienności i walczy o życie córki oczekującej na przeszczep serca. Jak łatwo się domyślić, drogi tych bohaterek splatają się. Chorej dziewczynce zostaje przeszczepione serce dziecka, które utonęło. Pogrążona w depresji i coraz częstszym zaglądaniu do kieliszka cierpiąca matka na wieść o tym, że serce jej ukochanej pociechy gdzieś bije, planuje zbliżyć się do rodziny obdarowanej drugim życiem. Narracja snuje się z dwóch pierwszoosobowych perspektyw: obie matki relacjonują naprzemiennie rozwój tej naprawdę interesującej fabuły. Mocny koncept podbudowany wiedzą na temat pamięci komórkowej oraz ingerencji przeszczepionego narządu na życie biorcy.
12.03.2021 r.
„Pełnia szczęścia” – Edyta Świętek
Madzia Kociołek jest zwyczajną szarą myszką, której wciąż przydarzają się rozmaite wpadki. Oczko biegnące przez całą długość rajstop? Plamy? Katastrofy stylistyczne? Jeśli to wszystko kogoś musi spotkać, to z całą pewnością spotka Madzię, lecz to tylko wierzchołek góry lodowej na jej wyboistej drodze życiowej. Panna Kociołek za wszelką cenę pragnie odmienić swoje bezbarwne życie. Satyryczna historia z morałem ukazująca w krzywym zwierciadle kobietę, która traci zdrowy rozsądek i umiar w dążeniu do upragnionego celu.
13.03.2021 r.
„Organista z martwej wsi” – Danuta Chlupova
Czasami zbieg okoliczności obraca wniwecz czyjeś życie, a człowiek jest zmuszony ugiąć się przed wiatrem historii. Bywa też tak, że najlepsze intencje wobec kobiety sprowadzają nieszczęście zamiast pomóc… Teodor, wiejski organista i nauczyciel w polskiej szkole na Zaolziu, jest szczęśliwym człowiekiem – mimo niesprzyjających okoliczności politycznych zajmuje się ukochaną muzyką, tworzy szczęśliwe małżeństwo z piękną żoną, wychowuje utalentowanego syna, w którym pokłada wielkie nadzieje. Na idealnym obrazie jego życia widnieje jednak rysa – są lata pięćdziesiąte, a Teodor nie jest komunistą, dodatkowo wcale się z tym nie kryje. Kiedy w wyniku tragicznego wypadku zostaje oskarżony o spowodowanie śmierci, nie ma nikogo, kto stanąłby po jego stronie. Odtąd życie Teodora i jego rodziny stanie się drogą przez mękę. W jaki sposób może je zmienić spotkanie z autystycznym, muzycznie uzdolnionym chłopcem?
14.03.2021 r.
„Wiosenne przebudzenie” – Joanna Jax
Epicka opowieść o ludziach żyjących w latach siedemdziesiątych, epoce zmian wartości i nowego spojrzenia na świat. To kolejne pokolenie bohaterów uwielbianej sagi "Prawda zapisana w popiołach". W Polsce nastała era Edwarda Gierka i czas prosperity za zagraniczne pożyczki oraz większe otwarcie na świat Zachodu. W RFN-ie dochodzi zaś do zamachu na izraelskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich w Monachium. Europa Zachodnia zaczyna się zmagać z krwawym terrorem. W dorosłość wkraczają dzieci Błażeja, Szymka i Kuby. Dla nich wojna jest daleką przeszłością, jednak czy na pewno wszystkie demony tamtego czasu zostały pogrzebane?