Czekacie na wiosnę? Nie zapominajcie, że wciąż prezentujemy Wam wiele ciekawych książek, które świetnie się czyta o każdej porze roku :)
01.03.2021 r.
„Dom na wzgórzu” - Mikki Lish, Kelly Ngai
To pierwsza książka duetu autorek pochodzących z Australii. Powieść jest bardzo udaną mieszanką opowieści fantasy i powieści o dojrzewaniu. Dwójka głównych bohaterów – rodzeństwo – jedenastoletnia Hedy i ośmioletni Spencer w czasie nieobecności rodziców spędzają dwa tygodnie bożonarodzeniowych ferii w domu mieszkającego samotnie na prowincji dziadka, który był niegdyś światowej sławy magikiem. Obecnie, po tajemniczych wydarzeniach w czasie, których zniknęła jego ukochana żona, magii nie uprawia, ale w swoim domostwie na wzgórzu kolekcjonuje magiczne, i jak się okaże, nie do końca bezpieczne przedmioty. Wkrótce po przyjeździe rodzeństwo otrzymuje wiadomość o powtarzającej się treści: „Znajdźcie mnie”. Przekonani, że to prośba od ich zaginionej babci, rozpoczynają śledztwo, w czasie którego pomogą im m.in. mówiące trofea myśliwskie, duch pianisty i pewien zazdrosny o sławę dziadka, niezupełnie żywy, magik. Dzieci złamią wszystkie zasady wprowadzone przez dziadka, a stawką w poszukiwaniach okaże się nie tylko odnalezienie krewnej, ale również ujawnienie mrocznej rodzinnej tajemnicy. Autorki świetnie łączą własne, udane pomysły z dobrze odświeżonym zestawem klasycznych motywów i potrafią wciągnąć czytelnika. To znakomita lektura, która dostarcza i rozrywki, i refleksji (również na temat siły rodzinnych więzi.
02.03.2021 r.
„Zły człowiek” – Adrian Bednarek
Książka autora thrillerów psychologicznych i kryminałów to mroczna powieść o częstochowskiej mafii. Tytułowy „zły człowiek” to Sebastian Krawczyk, ksywa Mutant – boss nietykalnej mafii prowadzącej przestępczą działalność w Częstochowie już od siedemnastu lat. Gdy po burzliwym okresie rozstań i powrotów decyduje się poślubić ukochaną kobietę, perfekcyjnie zorganizowane wesele w luksusowym ośrodku pod Częstochową kończy się tragedią. W wyniku wybuchu ginie jego świeżo poślubiona żona, ich roczne bliźnięta, a także jej dwuletnia córeczka z poprzedniego związku. Mutant jest przekonany, że to on miał być celem. Przygotowuje zemstę na tych, których podejrzewa o zamach. Jednym z punktów jego planu jest wywiad, który ma przeprowadzić z nim autor bloga polskiprzkręt.pl. Rozpoczyna swoistą spowiedź, opowiadając o tym, jak został gangsterem, i wyjawiając wiele tajemnic dotyczących działalności przestępczej Grupy Pokoju. Napisana dosadnym językiem, pełna brutalnych scen opowieść o gangsterskim świecie.
03.03.2021 r.
„Znajdź mnie: teraz” – Kathinka Engel
To opowieść o miłości Tasmin i Rhysa; miłości, która rzecz jasna wymaga pielęgnacji jak kwiaty, warzywa i drzewa owocowe. Prezentowana powieść realizuje charakterystyczne motywy dla gatunku: wyjazd z domu rodzinnego na studia traktowany jako wybawienie, nowy początek bez włączonej kontroli rodzicielskiej w sieci, rozkwit uczuć i życia seksualnego czy ogólne kształtowanie osobowości. Główna bohaterka uwalnia się z więzów nadopiekuńczych rodziców, wyjeżdża na studia literackie, chłonie klimat naukowego fermentu, wymiany myśli. Wybrankiem serca staje się pokiereszowany przedwcześnie przez życie dwudziestojednolatek. Nie dość, że zabójczo przystojny, to jeszcze były więzień, niewinnie osadzony w wyniku katastrofalnej pomyłki. Chłopak spędził w więzieniu sześć lat. Czy traumatyczna przeszłość zastanie go w najmniej oczekiwanym momencie, czyli w momencie rodzącego się szczęścia, spełnienia uczuciowego, układania wszystkiego na nowo?
04.03.2021 r.
„Modelki z Dubaju” – Marcin Margielewski
Najnowsza książka publicysty i podróżnika otwiera serię reportaży społeczno-obyczajowych, w konwencji znanej z poprzednich publikacji autora. Marcin Margielewski opisuje znacząco odmienne oblicze Zjednoczonych Emiratów Arabskich niż to oficjalne, które paradoksalnie wspiera proceder współczesnego niewolnictwa, w przeważającej mierze seksualnego. Przewodniczką po tym świecie jest Polka, która spędziła w Dubaju kilka lat. Na bazie własnych doświadczeń i przytaczanych traumatycznych losów innych kobiet opisuje system międzynarodowego handlu ludźmi w celach seksualnych – sposoby „rekrutowania” tych świadomych celu podróży i tych zwiedzionych wizją kariery w modelingu w jednym z najbardziej luksusowych miejsc na świecie. Narracja bliska fabularnej jest wciągająca i mocno oddziałuje na emocje odbiorcy. Autor zdecydował się na realizm w sferze języka. Nie unika kolokwializmów. Cechy te wzmagają sensacyjny charakter publikacji i wpływają na łatwość jej odbioru.
05.03.2021 r.
„A może jutra nie będzie” - Małgorzata Kochanowicz
Pierwsza na naszej liście powieść pisarki, specjalizującej się w historycznych powieściach kryminalnych. Prezentowana osadzona jest w realiach pierwszej wojny światowej, w czasie bitwy pod Łodzią. Ukazuje losy oficera niemieckiej armii, Witolda Sydowa, z pochodzenia Polaka, który ranny, uciekając z pola bitwy w towarzystwie podkomendnego, trafia do pewnego dworku. Rezydująca w nim młoda wdowa okazuje się być jego dawną sympatią. Przypadek sprawia, że bohater odkrywa skryte w pałacowej biblioteczce dokumenty ukazujące prawdziwe oblicze szanowanego, zmarłego właściciela dworu. Napisana wciągającym stylem, z dbałością o szczegół obyczajowy i detal historyczny powieść z wątkiem kryminalnym i lekko zarysowanym romansowym.
06.03.2021 r.
„Pozory” – Agnieszka Lis
Kolejna książka poczytnej pisarki literatury obyczajowej, z wykształcenia pianistki i dziennikarki, to historia Tomasza - młodego informatyka z zespołem Aspergera, który próbuje poradzić sobie w korporacyjnej rzeczywistości. Prostolinijny introwertyk z brodą odbiega od przyjętych w międzynarodowej firmie standardów i zasad, w której liczy się przede wszystkim wizerunek. Nie potrafi się połapać w firmowych gierkach, plotkach i zwyczajach, ma problemy z nawiązaniem relacji z innymi i szybko dostaje łatkę dziwaka. W tym sztywnym świecie spotka też osoby, które nie będą go szufladkować, a nawet kogoś, z kim znajdzie wspólny język i w kim się zakocha. Akcja toczy się dwutorowo: w wątku współczesnym, zahaczającym o pandemię ukazuje funkcjonowanie bohatera w pracy i w domu, a w wątku retrospektywnym przedstawia dzieciństwo Tomka i drogę jego matki, nauczycielki chemii, do odkrycia, co dolega jej wybitnie uzdolnionemu jedynakowi. Autorka dotyka też tematu mobbingu, samobójstwa, bezpłodności, ciężkiej choroby dziecka. Poruszająca opowieść o akceptacji i empatii, pokazująca, że nie należy oceniać ludzi po pozorach.
07.03.2021 r.
„Do trzech chłopów sztuka” – Marta Obuch
Główną bohaterką jest trzydziestoośmioletnia Matylda Dąbrowska, lekarka medycyny sądowej, która odkrywa, że jej drugi mąż Sebastian ją zdradza. Upokorzona postanawia wyprowadzić się z domu i bez żadnych zahamowań zacząć korzystać z życia. Wcześniej jednak chce się odegrać na niewiernym mężu i zostawić mu dotkliwą pamiątkę. Wtajemnicza w swe plany przyjaciółkę Lusię, żonę swego pierwszego męża. Nie spodziewa się, że dokładnie tej nocy, kiedy wraz z przyjaciółką zakradnie się do domu Sebastiana, żeby przeprowadzić zaplanowaną akcję, zostanie on zamordowany, a ona znajdzie jego zwłoki w sypialni i zostanie główną podejrzaną. Kolejnym nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności będzie to, że śledztwo poprowadzi komisarz Piotr Marchewka, najlepszy kumpel jej przypadkowo niedawno spotkanego kolegi i adoratora z liceum, Tymoteusza Piątka, który rzucił pracę w policji i został taksówkarzem. Autorka sprawnie łączy wątki kryminalne z perypetiami bohaterów, dając trzecią szansę na miłość Matyldzie. Lekka, rozrywkowa lektura.