Przedstawiamy kolejne ciekawe propozycje czytelnicze.
22.02.2021 r.
„Franek: prawdziwa historia łowcy bramek” – Tomasz Frankowski, Piotr Wołosik
Rozmowa - rzeka z jednym z czołowych polskich piłkarskich napastników końcówki lat 90. XX wieku i pierwszej dekady XXI przeprowadzona przez dziennikarza „Przeglądu Sportowego”. Wśród dokonań Frankowskiego jest m. in. pięć tytułów mistrza Polski z Wisłą Kraków i cztery tytuły króla strzelców ekstraklasy. Autorzy książki koncentrują się na bogatej karierze sportowej bohatera . Śledzimy więc losy uzdolnionego młodzieńca z Jagielloni Białystok, który trafił do dobrego francuskiego klubu, by jednak nie zrobić tam wielkiej kariery i naprawdę błysnąć dopiero po powrocie do kraju, w Wiśle Kraków. Potem była jeszcze druga próba zawojowania zachodnich lig (m. in. Hiszpania i Anglia), a wreszcie całkiem imponujący koniec kariery w macierzystej Jagiellonii. Z nieco mniejszym powodzeniem występował w kadrze narodowej – najlepszy okres zaliczył w czasie eliminacji do MŚ w Niemczech w 2006 roku, ale na turniej, ku zaskoczeniu opinii publicznej, nie pojechał. Frankowski jest niezłym obserwatorem, obdarzonym w dodatku dobrą pamięcią, dystansem i talentem gawędziarskim. Nie unika też trudnych tematów co sprawia, że czytelnicy znajdą tu sporo anegdot i historii zza kulis piłkarskich szatni i udane portrety wielu trenerów i kolegów z boiska, a także szczegóły funkcjonowania piłkarskiego światka.
23.02.2021 r.
„Szpital na peryferiach” – Malwina Ferenz
Kolejna pozycja na liście Malwiny Ferenz, zaskarbiającej sobie coraz większą sympatię wśród czytelników pisarki to komedia kryminalna . Autorka umieszcza na oddziale ortopedycznym kilka osób rannych w tym samym wypadku. Grono poszkodowanych jest zaiste zróżnicowane zarówno charakterologicznie, jak i pod względem statusu społecznego. Tylko spójrzmy: dwójka złodziei, zakochana para w kryzysie, biznesman, policjant. Autorka sprawnie plącze losy bohaterów, którzy okazują się mieć ze sobą więcej wspólnego niż by się mogło wydawać. Oprócz sporej dawki humoru Ferenz dowodzi, że jest całkiem uważną obserwatorką otaczającej rzeczywistości czyniąc uwagi na temat służby zdrowia. Udana propozycja dla miłośników gatunku.
24.02.2021 r.
„Dziki łubin” – Charlotte Link
Drugi tom trylogii historycznej autorstwa cenionej, popularnej niemieckiej pisarki. Stanowi kontynuację losów licznej rodziny Degnelly na tle wydarzeń historycznych. Fabuła trylogii rozwija się chronologicznie, wobec czego w „Dzikim łubinie” akcja rozpoczyna się w przededniu II wojny światowej (w pierwszym autorka prowadzi akcję od I wojny światowej do roku 1929). Powieść jest wielowątkowa, epicka. Kunsztownie napisana. W lekturze należy zachować kolejność wydawniczą. Część trzecia „Niespokojne niebo” ukaże się w Polsce na początku 2021 roku.
25.02.2021 r.
„Dwa dni w Paryżu” – Jojo Moyes
Nowa książka popularnej autorki to zbiór opowiadań. Teksty ze zbioru łączy konwencja – to literatura psychologiczno-obyczajowa, rozgrywająca się współcześnie. Jojo Moyes najczęściej umieszcza swoich, przeciętnych zazwyczaj, bohaterów w momentach przełamujących w jakiś sposób rutynę ich codzienności (np. zdrada, nieudany miesiąc miodowy, niespodziewane spotkanie). W jej tekstach w takiej sytuacji często postawione są pary, które muszą znaleźć wyjście z kryzysu i na nowo ustalić priorytety w związku – pointy, które proponuje Moyes układają się w czytelne przesłanie, które mówi, że żyjąc z drugim człowiekiem, czasem trzeba schować swoje potrzeby do kieszeni i zejść na drugi plan. Sprawnie napisane, pomysłowe i wciągające, wiarygodne psychologicznie i utrzymane w nieoczywistym (i nie wyrażonym wprost) klimacie bożonarodzeniowym teksty, będą cieszyć czytelników gatunku oczywiście również poza świątecznym sezonem.
26.02.2021 r.
„Zagubieni w Neapolu” – Heddi Goodrich
Jest to debiutancka powieść amerykańskiej autorki. Główna bohaterka studiuje w Neapolu zakochując się w malowniczych plenerach, oddycha pełną piersią. Słowem, jest szczęśliwa, a dodatkowo poznaje Włocha o imieniu Pietro. Między młodymi kwitnie miłość, której skala prawdopodobnie przebije wszystkie inne uczucia w ich przyszłości. Powieść jest pięknie napisana, ale także bliska życiu, toteż muszą pojawić się pierwsze rysy na tym chwilowo idealnym obrazku. Główną narrację przerywa co jakiś czas korespondencja mailowa Heddi i Pietra po latach. Jak pisze kobieta: zrozumiała, że mężczyzna kochał ją naprawdę, ale „w neapolitańskim znaczeniu słowa „miłość”. Co to oznacza? Poznajemy chociażby sposób funkcjonowania tradycyjnych włoskich rodzin i zależności między jej członkami. Dla Heddi będzie to zderzenie z totalnie inną kulturą. Raz cichym, a raz głośnym bohaterem powieści jest oczywiście sam Neapol. Autorka odtworzyła z pamięci plan miasta z imponującą dokładnością, zarazem z osobistą czcią. Zaskakująco świetna proza. Zaskakująco, ponieważ, można było spodziewać się jednak taniego romansu, a Goodrich dostarczyła nam inteligentnej, prawdziwej historii o narodzinach i upadku pierwszej miłości – do tego historii bardzo dobrej literacko.
27.02.2021 r.
„Figurantka” – Aniela Wilk
To pierwszy tom sensacyjno-erotycznej serii z fotografką Alice Black i agentem FBI Bruce'em Wilczurem w rolach głównych. Kiedy Alice w wieku trzydziestu czterech lat zostaje wdową, nie podejrzewa, że jej tragicznie zmarły mąż Adam, z którym planowała się rozwieść, prowadził szemrane interesy z niebezpiecznymi ludźmi, których konsekwencją będzie dla niej znalezienie się w środku wojny między kartelem narkotykowym a rządem USA. Nie zdaje sobie też sprawy, że od dłuższego już czasu jest obserwowana przez agenta FBI, Bruce’a, który rozpracowuje siatkę kartelu odpowiedzialnego za przerzuty kokainy do Stanów Zjednoczonych. Dzień po pogrzebie bohaterka jedzie do firmy, w której pracował mąż, aby odebrać jego osobiste rzeczy. W jej ręce trafiają dwa dyski z sejfu, które stają się przyczyną walki między członkami kartelu a FBI. Gdy jej życie jest w niebezpieczeństwie, Bruce decyduje się ujawnić, proponując jej ochronę i współpracę. Między nimi szybko pojawia się fascynacja i pożądanie, co prowadzi do gorącego romansu. Pełna niebezpiecznych przygód i erotycznego napięcia historia przedstawiona jest z perspektywy obojga bohaterów. Napisana dosadnym językiem, wciągająca powieść, ze zwrotami akcji i bohaterami o ognistych temperamentach. Z pewnością spodoba się fanom sensacji połączonej z romansem.
28.02.2021 r.
„Krokodyl w doniczce” – Anna Szczęsna
Kolejna na liście książka autorki powieści obyczajowych to opowieść o tym, jak zmieniło się życie nieznoszących się sąsiadów z tego samego piętra w bloku na gdańskim Przymorzu – Aldony (lat 72) oraz Pawła (lat 49) - po wprowadzeniu się sympatycznej Kai (lat 28). Starsza pani, wdowa, którą wszystko irytuje, uważa swego samotnego sąsiada, pisarza powieści psychologicznych, który rzadko wychodzi z mieszkania, za „zdziwaczałego pisarzynę”. On z kolei ma ją za „starą złośliwą wiedźmę”. Obojgu uratuje życie – dosłownie i w przenośni – nowa sąsiadka, pełna energii, ambitna krakowianka, która chcąc się wyrwać spod kurateli nadopiekuńczych rodziców przeprowadziła się do Gdańska. W dodatku wypromuje introwertycznego, niechętnego mediom społecznościowym i przeżywającego kryzys twórczy pisarza. Pozytywnie wpłynie też na starszą panią, która zmieni swój stosunek do świata i otworzy się na nową miłość. W tej słodko-gorzkiej opowieści, przedstawionej z perspektywy trzech bohaterów i opierającej się na opisach ich przeżyć, autorka porusza również temat pracoholizmu, emigracji, uprzedzeń i oczywiście tytułowych krokodyli, czyli aloesów i agaw. Lekka, pozytywna, podszyta nutką humoru lektura o pielęgnowaniu relacji międzyludzkich i wewnętrznych przemianach.