Zachęcamy do inspiracji :)
15.02.2021 r.
„Jaskółki z Czarobyla” – Morgan Audic
To udany współczesny thriller z akcją osadzoną w realiach czarnobylskiej zony, strefy zamkniętej wokół miejsca katastrofy elektrowni jądrowej w 1986 roku. Akcja książki zawiązuje się, gdy w czarnobylskiej zonie, w mieście-widmie Prypeci, zostaje znalezione ciało zamordowanego z wyjątkowym okrucieństwem syna wpływowego rosyjskiego oligarchy, który w czasie katastrofy był wysoko postawionym funkcjonariuszem partyjnym w Czarnobylu. Sprawa szybko okazuje się mieć związek z inną zbrodnią, popełnioną w noc katastrofy, w której zamordowano żonę wspomnianego partyjnego. Obie zbrodnie łączy motyw wypchanych jaskółek – jedną znaleziono na miejscu morderstwa, drugą przysłano milicjantowi prowadzącemu współczesne śledztwo – doświadczonemu funkcjonariuszowi milicji w Czarnobylu, którego ojciec gasił pożar w elektrowni i zmarł na chorobę popromienną. Audic daje czytelnikowi nie tylko całkiem udaną intrygę kryminalno-sensacyjną i ciekawe postacie, ale starannie odtwarza realia czarnobylskiej strefy zamkniętej z jej przemysłem turystycznym, tajemnicami i klimatem oraz rozdzieranej rozmaitymi problemami współczesnej Ukrainy.
16.02.2021 r.
„Niezwykle kłopotliwe przygody Bronte Mattlestone” – Jaclyn Moriarty
Pełna magii i przygód historia przedstawiona jest z perspektywy dwunastoletniej Bronte, która opisuje wydarzenia sprzed dwóch lat. Mieszkała wówczas u cioci Isabelle, która z pomocą kamerdynera dbała o jej dobre maniery i troskliwie się nią opiekowała. Swoich rodziców, poszukiwaczy przygód, znała jedynie z fotografii. Pewnego dnia dowiedziała się, że zostali oni zabici przez piratów, a ich ostatnia wola zawierała niezwykle szczegółowe instrukcje dotyczące jej samodzielnej podróży po świecie. Dziewczynka musi dostarczyć swoim dziesięciu ciotkom (siostrom zmarłego taty) drobne podarunki, dokładnie realizując każdy punkt planu, gdyż w przeciwnym razie zostanie zniszczone jej rodzinne miasto. W trakcie podróży i wizyt u kolejnych ciotek bohaterka przeżyje mnóstwo przygód, wykaże się odwagą, ratując np. małe dziecko przed utonięciem czy wodnika przed uschnięciem, przeprowadzi własne śledztwo, aby uwolnić z więzienia niesłusznie oskarżoną ciotkę-artystkę, zaprzyjaźni się z kuzynami, kuzynkami i dziećmi ze statku wycieczkowego, odwiedzi też polecane przez rodziców kawiarenki i restauracje. Przede wszystkim jednak dzięki opowieściom swoich bliskich pozna historie rodziców, odkryje też własne magiczne zdolności i rozwiąże skomplikowane rodzinne tajemnice. Wszystkie wątki zgrabnie zbiegają się w kulminacyjnym punkcie powieści. Autorka stworzyła niezwykle barwną galerię ciotek o różnych profesjach, dziwnych talentach i niezwykłych sposobach bycia. Wyrazistą postacią jest też główna bohaterka, mistrzyni ciętej riposty i uważna obserwatorka ludzkiej natury, odznaczająca się niezwykłą odwagą, silną wolą, odpowiedzialnością i empatią. Oryginalna, urzekająca, świetnie napisana i skonstruowana opowieść o rodzinie oraz przyjaźni.
17.02.2021 r.
„Listy w góry” – Agnieszka Lis
Kolejna książka poczytnej polskiej pisarki to fikcyjna opowieść inspirowana życiem Jerzego Kukuczki i jego rodziny. Powieść napisana jest w formie listów żony do męża układających się w intymny pamiętnik bohaterki, obejmujący lata 1979-2008. Przedstawia historię młodej, do szaleństwa zakochanej kobiety, która latami w małym mieszkaniu na dziewiątym piętrze, w szarej peerelowskiej rzeczywistości tęskni za ukochanym zdobywającym w tym czasie najwyższe szczyty świata. Ciągle czeka i żyje nadzieją, że gdy tylko zrealizuje swoje marzenie zdobycia Korony Himalajów, w końcu stanie się pełnoetatowym mężem i tatą. Szarpana emocjami bohaterka opisuje swoje życie przepełnione tęsknotą i lękiem, samotne macierzyństwo, codzienność, zmaganie się trudnościami finansowymi, a także najważniejsze chwile, kiedy wraca ukochany, którym jednak nie może się nacieszyć, bo jest on wtedy rozrywany przez dziennikarzy. Z zapisków wyłania się portret pokornej, uległej kobiety żyjącej w cieniu sławnego męża, która z miłości do niego rezygnuje ze swoich marzeń i pragnień, ale też bardzo silnej Ślązaczki samotnie wychowującej synów i stawiającej czoła trudom życia codziennego. W wątku drugoplanowym poznajemy historię przyjaciółki bohaterki – Moniki, żony marynarza, która mimo dostatniego życia, zmagała się z poważnymi problemami. Losy bohaterek ukazane są na tle peerelowskiej rzeczywistości i głośnych wówczas wydarzeń. Dobrze napisana, poruszająca trudne tematy opowieść o poświęceniu, tęsknocie i realizacji pasji za wszelką cenę.
18.02.2021 r.
„Klątwa ruin” – Magdalena Wala
Nowa książka autorki powieści obyczajowych i romansów historycznych to obyczajowa powieść historyczna, do której napisania zainspirowała Magdalenę Walę (z zawodu nauczycielkę historii) setna rocznica Bitwy Warszawskiej – „chciałam przybliżyć czytelnikom może nie tyle przebieg samej bitwy, ile atmosferę, która w tym czasie panowała w Polsce”. Główną bohaterką jest młoda kobieta Aniela, sierota, która trafia do ziemiańskiego dworu jako panna do towarzystwa tamtejszej właścicielki – bezdzietnej wdowy. Historia Anieli oparta jest na schemacie Kopciuszka, bo wdowa będzie ją traktowała obcesowo, a na horyzoncie pojawi się wybawiciel w postaci młodego porucznika i zarazem kuzyna właścicielki. W tle pojawią się wydarzenia wojenne 1920 roku i echa bolszewickiej propagandy, a pewną rolę w akcji odegrają także pobliskie ruiny zamku, z którymi związana jest klątwa. To lektura, która w lekkiej, rozrywkowej formie przekazuje całkiem sporo wiedzy historycznej.
19.02.2021 r.
„Złowrogie niebo” – Alex Kava
Piąta część cyklu kryminalnego z agentką FBI Maggie O'Dell i ratownikiem Ryderem Creedem w rolach głównych, pióra popularnej amerykańskiej pisarki. Książka utrzymana jest w konwencji znanej z poprzednich utworów pisarki. Francine Russo jest zirytowana, kiedy młody współpracownik Tayler Gates o piątej rano prosi ją o wideorozmowę. Jest tak zła, że ledwo zwraca uwagę, gdy naprzeciwko Taylera na ulicy wyrasta dwóch mężczyzn. W ciągu kilku sekund Frankie staje się świadkiem morderstwa. Kiedy zabójcy podnoszą telefon Taylera, widzą Frankie – wiedzą, jak wygląda, kim jest, gdzie pracuje i gdzie mieszka. Ona o nich nie wie nic. Ale jedno jest pewne – przyjdą po nią. Przerażona Frankie prosi o pomoc przyjaciółkę z dzieciństwa Hannę Washington i jej partnera biznesowego Rydera Creeda – bo tylko im może zaufać. Hanna umawia Frankie na spotkanie z agentką FBI Maggie O’Dell. Z prześladowcami na karku, Frankie spieszy na spotkanie z Maggie. Nie ma jednak pojęcia, że jedzie prosto w kierunku monstrualnego tornada szalejącego nad Alabamą.
20.02.2021 r.
„Stacje serc” – Monika Sjöholm
Debiut literacki autorki pochodzącej z Goleniowa, z zawodu nauczycielki angielskiego, która ma również na koncie prowadzenie bloga „Kronika błękitnej biblioteczki. „Stacje serc” to współczesna powieść obyczajowa z akcją osadzoną w Warszawie. Bohaterami autorka uczyniła samotną, tymczasowo bezrobotną Warszawiankę Różę oraz grafika Mateusza, który jest w stolicy zawodowo, tylko na dwa miesiące. Para spotyka się na czacie, ale szybko znajomość przenosi się do „realu”. Śledzimy losy przemiany powierzchownego, niezobowiązującego związku w prawdziwą relację, ale ostatecznych losów autorka nie wyjawia, pozostawiając otwarte zakończenie. Trzecim bohaterem powieści jest z pewnością Warszawa – autorka opisuje ją ze znawstwem i wyraźną sympatią. „Stacje serc” to raczej melodramat niż romans – autorka postawiła na długie opisy wymagające od czytelnika większego skupienia oraz pogłębioną, jak na konwencję, psychologię postaci.
21.02.2021 r.
„Inni maja lepiej” – Krystyna Mirek
Najnowsza powieść autorki literatury obyczajowej adresowana jest do czytelników poszukujących pokrzepiających fabuł romansowych, nie wyłamuje się z tego schematu. Tytułowe powiedzonko to motto bohaterek powieści, bliskich znajomych, których relacja niespodziewanie zamienia się w przyjaźń. Łączą je dzieci. Mają córki w tym samym przedszkolu i wzajemnie wyświadczają sobie uprzejmości, dbając by dzieci spędzały wspólnie czas także poza placówką. Dzielą je wiek, pozycja zawodowa i życie rodzinne. Samotne macierzyństwo, niepewność związku z rozwiedzionym mężczyzną czy ukrywane pod szyldem sukcesu zawodowego traumy z dzieciństwa rzucają cień na ich obecne życie. Niespodziewany, wspólny wyjazd w góry, mimo piętrzących się przeszkód już na etapie przygotowań i komplikacji na miejscu okaże się być decydującym dla dalszych losów bohaterek.