Kochani!
Przedstawiamy kolejne ciekawe książki, z którymi można przyjemnie spędzić weekend. Zapraszamy do czytania.
06.02.2021 r.
„Matka wie najlepiej” – Kira Peikoff
Jest to ciekawy thriller psychologiczny o tematyce medycznej, w którym autorka dodatkowo zastosowała motyw medycznych eksperymentów i etyki w medycynie. Fabuła opowiada o kobiecie, która po śmierci swojego dziecka postanawia poddać się zabiegowi, który jest niezgodny z prawem. Zabieg ten polega na modyfikacji DNA zarodka w taki sposób, aby finalnie kobieta mogła urodzić zdrowe dziecko, pozbawione śmiertelnej choroby genetycznej. Dokonuje tego w tajemnicy przed mężem. W książce autorka przedstawia również perspektywę mikrobiolożki, która w tym eksperymencie bierze udział. Ponadto, czytelnik poznaje również spojrzenie jedenastoletniej dziewczynki, która urodziła się w wyniku eksperymentu jako córka trojga rodziców. Nielegalny eksperyment jednak wychodzi na jaw, a lekarka zostaje pozbawiona wolności. Gdy po latach wychodzi z więzienia, odnajduje rodzinę i wymyśla podstępny plan. Książka jest niezwykle wciągająca i zaskakuje oryginalną tematyką.
07.02.2021 r.
„Ta sama rzeka” – Edyta Świętek
Najnowsza książka autorki świetnych powieści obyczajowych to refleksyjna książka o życiu i trudnej miłości. Główna bohaterka Małgorzata to matka niepełnosprawnego syna i żona mężczyzny-despoty. Kobieta doświadczając przemocy ze strony męża wyczekuje momentu, w którym będzie mogła od niego odejść i rozpocząć nowe życie. Jej jedyną ucieczką jest praca, w której się spełnia. I tak, pewnego dnia, w pracy właśnie, poznaje Darka. Pomiędzy nimi od razu rodzi się przyjaźń, rozumieją się bez słów. Jednak sytuacja rodzinna obojga sprawia, że nie mogą tak po prostu, bez konsekwencji wejść w nowy związek. Autorka po raz kolejny udowadnia, że potrafi tworzyć interesującą prozę obyczajową, w której nie boi się trudnych tematów takich jak alkoholizm, przemoc domowa, niepełnosprawność czy problemy rodzinne. Tworzy wyraziste postaci, które potrafią walczyć i podejmować, czasem zaskakujące decyzje.
08.02.2021 r.
„Bursztynowa dziewczyna: Anna Jantar we wspomnieniach” – Mariola Pryzwan
Kolejna w naszych propozycjach biografia to zbiór wspomnień o jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek, której szczyt sławy przypadł na lata 70 – te. Anna Jantar była posiadaczką ciepłego głosu, śpiewała liryczne, melodyjne piosenki, z których wiele jest ponadczasowymi przebojami. Karierę i szczęśliwe życie u boku męża i małej córeczki przerwał tragiczny wypadek. Piosenkarka zginęła w katastrofie lotniczej w wieku zaledwie dwudziestu dziewięciu lat. W książce maluje się obraz ciepłej i delikatnej kobiety, dobrej przyjaciółki i przede wszystkim świetnej artystki u szczytu popularności. Są tu wspomnienia jej męża, kompozytora Jarosława Kukulskiego, a także między innymi Krzysztofa Krawczyka, Romualda Lipko, Marii Szabłowskiej, Zbigniewa Hołdysa, Ireny Jarockiej oraz wielu, wielu innych. Ponadto, biografię uzupełniają listy, które wokalistka pisała do córki podczas ostatniego pobytu w Stanach oraz mnóstwo fotografii.
09.02.2021 r.
„Inni ludzie” – C.J. Tudor
To mocna i trzymająca w napięciu najnowsza powieść brytyjskiej autorki, która tworzy thrillery z elementami horroru. „Inni ludzie” to powieść, w której narracja prowadzona jest przez cztery, zazębione ze sobą wątki. Głównym z nich jest historia mężczyzny o imieniu Gabe, który każdego dnia w obie strony, przemierza autostradę z Londynu do Leeds robiąc tylko krótkie przerwy na sen. Jest przekonany, że w jednym z samochodów na tejże autostradzie widział swoją córkę, która została zamordowana wraz z matką podczas napadu, który miał miejsce trzy lata wcześniej. Poznajemy również kobietę, matkę dwójki dzieci, która pracuje w kawiarni przy owej autostradzie i zna Gabe’a z widzenia. Jest tu też historia Fran i małej Alice, które autostradą uciekają przed bliżej nieokreślonym zagrożeniem. Ten wątek również owiany jest tajemnicą. Dziewczynka cierpi na chorobę polegającą na niespodziewanym zapadaniu w sen, a po każdym takim incydencie budzi się ściskając w dłoni kamyk. Natomiast czwarta historia opowiada o dziewczynie, która od lat jest w śpiączce, a wokół niej też dzieją się trudne do wytłumaczenia zdarzenia. Książka wciąga, zaskakuje, a jej wielowątkowość składa się na nietuzinkową powieść gatunkową.
Opracowała: Ewelina Milczarek