Drodzy czytelnicy!
Wbrew prognozom pogody nasza biblioteka znów serwuje gorące inspiracje książkowe. Zapraszamy do korzystania.
30.01.2021 r.
„Wiosna zaginionych” – Anna Kańtoch
To książka, w której główną bohaterką jest emerytowana policjantka, Krystyna. Pewnego dnia staje przed możliwością wyjaśnienia sprawy swojego brata, który przepadł bez wieści podczas wędrówki po Tatrach aż pięćdziesiąt lat wcześniej. Zupełnym przypadkiem, w sklepie, spotyka Jacka, który przed laty, jako jedyny ocalał z górskiej wyprawy. Jednak nie będzie jej dane móc zagłębić się w tę sprawę do końca. Po przypadkowym spotkaniu z mężczyzną okazuje się, że został on zabity w swoim domu, do którego policjantka udała się podejrzewając, że przyjaciel jej brata może mieć o nim jakieś informacje. Ponadto, wychodzi na jaw, że w morderstwo mężczyzny zamieszana jest wnuczka Krystyny. Kobieta dołącza do śledztwa, w którym będzie można obserwować starcie nowoczesnego podejścia do problemu jej kolegów z tradycyjnymi metodami, którymi posługuje się bohaterka. Autorka umieściła akcje w Katowicach, których niektóre z miejsc opisała z wspaniały sposób. Dodatkowo wprowadziła bardzo niepokojący wątek ginących psów, który dodaje opowieści odczuwalnego napięcia, a także wspaniale zarysowała obraz psychologiczny osoby, która mierzy się z zaginięciem kogoś bliskiego.
31.01.2021 r.
„Jonatan i Biały Kruk” – Andrzej Marek Grabowski
Jest to nowa książka dla dzieci autora, który przed laty stworzył między innymi takie postaci telewizyjne jak Pan Tik-Tak czy Profesor Ciekawski. Książka łączy w sobie wątki obyczajowe i fantastyczne. Główny bohater Jonatan to dwunastoletni chłopiec, który mieszka z rodziną w Warszawie. Ma trochę buntowniczą naturę. Nie dogaduje się ze starszym bratem i rodzicami, za to ma świetny kontakt z młodszą siostrzyczką. Pewnego dnia chłopak spotyka, mówiącego ludzkim głosem gawrona, który wciąga go w interesującą dyskusję z przybyszami z kosmosu. Okazuje się jednak, że tajemniczy gawron nie ma dobrych intencji, gdyż służy złemu Białemu Krukowi, który w zamian za kontakt z kosmitami żąda wyrzeknięcia się członka swojej rodziny. To z kolei miałoby sprawić, że ta osoba, której Jonatan miałby się wyrzec zupełnie przestanie go zauważać. Chłopiec podejmuje decyzję, której potem bardzo żałuje i stara się wszystko przywrócić do normy. Ta historia to rodzaj współczesnej opowieści z elementami baśniowymi, w którą autor w ciekawy sposób wplótł również motyw kuszenia nieświadomego bohatera. Cały wydźwięk książki jest pozytywny, dobro wygrywa ze złem, a główny bohater dochodzi do wniosku, co jest naprawdę ważne.
01.02.2021 r.
„Evvie zaczyna od nowa” – Linda Holmes
Ta książka to połączenie powieści obyczajowej z romansem. Autorce udało się jednak zawrzeć w niej coś, co nie czyni jej kolejną opowieścią, która powiela schemat gatunku. Główna bohaterka to kobieta żyjąca w cieniu męża lekarza, która pewnego dnia postanawia raz na zawsze odmienić swoje życie. Kiedy odchodzi od męża, ten ginie w wypadku samochodowym. Evvie nie jest w stanie sobie z tym poradzić, popada w silne przygnębienie. Zrządzeniem losu w jej życiu pojawia się mężczyzna, którego, z powodu jego tymczasowych problemów, przyjmuje do swojego mieszkania. Co wyniknie z tego spotkania dwójki ludzi na życiowym zakręcie? Nie jest to kolejna cukierkowa opowieść. Bohaterka mierzy się z nieoczekiwanymi problemami i jak w życiu nie zaczyna od nowa raz tylko zdecydowanie więcej razy.
02.02.2021 r.
„Doktor Irka: wojna, miłość i medycyna” – Katarzyna Droga
Jest to powieść oparta na prawdziwej historii lekarki Ireny Ćwiertni - Sitowskiej, inspirowana zapiskami z jej pamiętnika z czasów II wojny światowej. Akcja toczy się współcześnie w szpitalu, w którym sześćdziesięcioletnia lekarka, w czasie nocnego dyżuru podczas rozmowy z pielęgniarką snuje opowieść o swojej przeszłości podczas okupacji. Mówi o tragedii wojny i Powstania warszawskiego, swoich studiach, rodzinie, praktykach w szpitalu. W opowieści nie brakuje jednak też miłych wspomnień, gdy jako dwudziestolatka w 1941 roku rozpoczyna studia medyczne i żyje tak, jak większość dziewcząt w jej wieku. Zawiera przyjaźnie, chodzi na randki, pasjami zdobywa nową wiedzę medyczną. Jednak wojna zabiera miłość i marzenia. Jest to bardzo interesująca powieść, która porusza i wzrusza oraz ukazuje realia okupowanej Warszawy.
Opracowała: Ewelina Milczarek