Kochani!
Garść propozycji książkowych od nas w środku tygodnia. Zachęcamy do czytania i odwiedzania naszej biblioteki.
27.01.2021 r.
„Szymborska. Znaki szczególne” – Joanna Gromek – Illg
To biografia inna niż wszystkie. Autorka w obszerny sposób opowiada ze szczegółami o życiu poetki zwracając szczególną uwagę na wiele wydarzeń, które miały miejsce przed otrzymaniem Literackiej Nagrody Nobla. Analizuje dzieje poczynając od jej dalekich krewnych. Skupia się na jej relacjach z rodziną, przyjaciołach, związkach emocjonalnych, a nawet dolegliwościach zdrowotnych. Stara się stworzyć, jak sama mówi, obraz noblistki bardzo prywatny, wewnętrzny, ukazując te kwestie, o których sama Szymborska mówiła, „to po mojej śmierci”. Zebrała te informacje, między innymi, na podstawie listów czy rozmów z jej przyjaciółmi. Próbuje też przedstawiać interpretacje wierszy w odniesieniu do jej osobistych przeżyć. Biografia dopełniona jest oczywiście wieloma fotografiami.
28.01.2021 r.
„Służące do wszystkiego” – Joanna Kuciel – Frydryszak
Książka opowiada historie „białego niewolnictwa”, jakie miało miejsce w Polsce pod koniec XIX wieku i w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Dziewczęta i młode kobiety ze wsi były zatrudniane przez warstwę mieszczańską do wyczerpującej pracy jako służące w ich domach. Nie miały podstawowych praw i często najmniejszego poważania. Nierzadko też pracowały ponad siły i mogły liczyć jedynie na znikome wynagrodzenie. Autorka ze szczegółami opisuje losy służących, z których kilka ma powiązania z ludźmi znanymi jak na przykład żona Stanisława Wyspiańskiego czy prababcia Angeli Merkel. To świetny reportaż ukazujący ówczesne podziały klasowe oraz odsłaniający wiele interesujących kwestii dotyczących roli polskich służących w domach przedstawicieli klasy średniej, które zazwyczaj bywają przemilczane.
29.01.2021 r.
„Małe miasto, wielkie kłamstwa” – Diane Chamberlain
To najnowsza książka bardzo popularnej autorki amerykańskiej. Śledzimy w niej dwa główne wątki. Jeden z nich rozgrywa się współcześnie i opowiada historię młodej malarki Morgan, która odbywa karę pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Pewnego dnia otrzymuje propozycję wyjścia z więzienia w zamian za renowację obrazu, który został namalowany sześćdziesiąt lat wcześniej, a okoliczności jego powstania owiane są tajemnicą. Drugim wątkiem jest historia autorki owego obrazu, która zaczęła go malować na zlecenie rządu w latach 40. XX wieku. Autorka snując opowieść, stworzyła wspaniałe napięcie doprowadzające do niespodziewanego zakończenia. Ponadto, historia jest niezwykle ciekawa, pełna zwrotów akcji i bardzo dobrze zarysowanych postaci.
Opracowała: Ewelina Milczarek