Kochani!
Przed Wami znów porcja świeżutkich inspiracji czytelniczych na weekend i nowy tydzień.
23.01.2021 r.
„A jednak” – Krzysztof Galas
To książka, która inspirowana jest życiem autora. Porusza problem niepełnosprawności i sposobów radzenia sobie z nią. Głównemu bohaterowi Tomkowi we wczesnym dzieciństwie choroba odebrała zmysł wzroku. Mężczyźnie przez całe życie towarzyszą tylko wspomnienia wyglądu rodziców i otaczającego go świata. Jednak utrata wzroku nie była jedynym nieszczęściem jakie go spotkało. Chłopak dorastając musiał mierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Pobyt w ośrodku szkoleniowo-wychowawczym pozostawił mu tylko traumę, a Tomek bardzo szybko musiał samotnie walczyć o swoją przyszłość. Obserwujemy bohatera, który pomimo wielu trudności i przeszkód charakteryzuje się niezwykłą siłą i wolą przetrwania. Postanawia walczyć o swoje życie, marzenia, miłość. Autor posługuje się prostym językiem, a do całej fabuły sprytnie wplata poboczne wątki, w których poznajemy całą gamę osobowości pacjentów gabinetu masażu, który prowadzi niewidomy masażysta. Książka porusza też wiele społecznych problemów związanych z niepełnosprawnością takich jak na przykład różne reakcje ludzi na osoby z niepełnosprawnościami. Obala krzywdzące stereotypy, a także ukazuje jak państwo nie radzi sobie z tematem paraolimpiad i jak nie dba o paraolimpijczyków.
24.01.2021 r.
„Banda z Burej: tajemnica fałszywego Mikołaja” – Magdalena Witkiewicz
To utrzymana w zimowo-świątecznym klimacie druga książka z cyklu „Banda z Burej”, w której grupka dzieciaków: Wiktor, Tymek, Julka i Jurek odkrywają kolejne tajemnice swojego miasteczka. Tam zawsze coś się dzieje, a rezolutne dzieciaki nigdy nie próżnują tylko podążają śladem mieszkańców i ich małych i dużych problemów. Tym razem może dojść do zawalenia się domu babci, a nieuczciwy krewny próbuje przejąć majątek pewnego cenionego sąsiada. Ponadto, po okolicy wędruje dziesięciu osobników przypominających Świętego Mikołaja, a na śmietniku dzieciaki znajdują stare książki. To pełna humoru i wciągających przygód książka dla dzieci, w której nie zabraknie też wartościowego przesłania dla najmłodszych.
25.01.2021 r.
„I ślubuję ci…” – Magdalena Chrzanowska
Książka jest bardzo udanym debiutem fabularnym autorki. To bardzo mądra powieść obyczajowa opowiadająca współczesną historię o kobiecie po czterdziestce, która wiedzie wiejskie życie pracując w sadzie i zajmując się domem przy boku męża, wójta gminy. Kobieta, jak dotąd poświęcała się bez reszty rodzinie uważając, że na tym polega życie. Wiedziała, że nie może być usłane różami, a ona musi być silna i stawiać czoła przeciwnościom losu. A te nie opuszczały jej od najmłodszych lat. Jej ojciec był alkoholikiem, od którego zaznała przemocy fizycznej i psychicznej, a w dorosłym życiu nie doznała także szacunku ze strony teściów, z którymi przyszło jej mieszkać od dnia ślubu. Od lat zaniedbywana jest również przez męża, którego rozmowę z kochanką słyszy pewnego dnia. Zdarzenie to sprawia, że coś w niej pęka i chce dokonać poważnych zmian w swoim życiu. To wartościowa i ważna książka o istocie małżeństwa, szacunku w rodzinie, walki o siebie i walki ze stereotypami wciąż tak silnie zakorzenionymi na polskich wsiach.
26.01.2021 r.
„Wiedźmin. Historia fenomenu.” – Adam Flamma
Książka dla miłośników Wiedźmina czyli kultowej już postaci znanej z książek Andrzeja Sapkowskiego. Jest to, jak pisze wydawca, biografia tego niezwykłego bohatera. Autor tejże biografii przedstawia go w bardzo analityczny sposób zastanawiając się tym samym, skąd wzięła się jego ogromna popularność i czemu jest bohaterem kolejnych tekstów kultury popularnej takich jak seriale, komiksy czy gry komputerowe. W książce znajdują się również rozmowy z ludźmi, którzy współpracowali przy tworzeniu owych tekstów. Znajdują się tu wypowiedzi rysowników tworzących komiksy, kompozytorów muzyki do seriali i gier czy aktorów dubbingowych. Biografię dopełniają oczywiście liczne ciekawostki zakulisowe i nie tylko, a także masa ilustracji i zdjęć.
Opracowała: Ewelina Milczarek