Drodzy!
Zima nie odpuszcza i my nie odpuszczamy. Przed Wami nasze kolejne pomysły na miłe i wciągające lektury, z których możecie skorzystać.
20.01.2021 r.
„Niespokojne lata” – Wiktoria Gische
Jest to powieść rozgrywająca się przed pierwszą wojną światową w Krakowie. Główna bohaterka to młoda kobieta o imieniu Eleonora, która wiedzie życie, którego jej rówieśniczki mogłyby jej tylko pozazdrościć. Jest bywalczynią bali i wystawnych przyjęć, na których zachwyca urodą skupiając na sobie wzrok wielu mężczyzn. Ponadto, jest pewna siebie i odważna. Jednak dla niej to mało. Kobieta nie chce iść przez życie drogą wytyczoną przez jej rodziców i przez całe życie pełnić roli żony i matki. Eleonora postanawia rozpocząć studia i pracować jako pielęgniarka. Dąży do samodzielności i niezależności oraz angażuje się w rodzący się ruch feministyczny. Wybuchająca wojna jest ogromnym ciosem, ale nie końcem walki o prawa, spełnienie i miłość. Autorce udało się uchwycić w książce niesamowity klimat przedwojennego Krakowa. Można znaleźć tu niezwykle barwne opisy wielu miejsc i wydarzeń takich jak wystawne bale, wiece sufrażystek czy seanse spirytystyczne, w których uczestniczą bohaterowie. W książce poznajemy także losy innych silnych kobiet, których dalsze losy można śledzić na kartach kontynuacji powieści pt. „Czas zmian”.
21.01.2021 r.
„Babka z zakalcem” – Alek Rogoziński
To kolejna zabawna opowieść kryminalna autora nazywanego „Księciem Komedii Kryminalnej”. Tym razem bohaterką jest sześćdziesięcioletnia właścicielka cukierni, która powoli myśli o przekazaniu swojego interesu w ręce kogoś z rodziny. Jednak nie jest to tak proste jakby się zdawało. Kobieta dochodzi jednak do wniosku, że nie może powierzyć cukierni nikomu z bliskich jej osób, gdyż każdy z nich ma na swoim koncie przestępczy epizod. Sprawę do reszty komplikuje zabójstwo kelnerki na jej przyjęciu urodzinowym oraz fakt, że podejrzanymi stają się wszyscy goście. Autor stworzył wiele ciekawych postaci, z których każdy jest wyrazisty i każdy wnosi do tej historii coś interesującego. To napisana z rozmachem, zabawna komedia kryminalna, która bawi, ale nie brakuje w niej tego, o co w kryminale chodzi czyli zagadki, dochodzenia do rozwiązania sprawy i zakończenia, którego czytelnik nie może się spodziewać.
22.01.2021 r.
„Małe ogniska” – Celeste Ng
Ta powieść zyskała na popularności w 2020 roku gdy na platformie Prime Video pojawił się serial na jej podstawie o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się w latach 90 – tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Poznajemy w niej Elenę Richardson, która mieszkając w Shaker Heights, miasteczku, w którym dokładnie zaplanowano infrastrukturę, wygląd domów, a nawet styl życia mieszkańców, spełnia swoje marzenie o spokojnym, dostatnim życiu rodzinnym. Jest dumna z tego, co udało jej się osiągnąć. Ma dobrze sytuowanego męża, czwórkę bystrych dorastających dzieci, duży dom z wszelkimi udogodnieniami i choć, jak sama twierdzi, mało ekscytującą to dobrze płatna i stałą pracę. Zasadnicza i perfekcyjna kobieta jest przekonana, że wiedzie życie jakiego zawsze pragnęła, a osiągnęła je przez wyrzeczenia i konsekwentne działania. Potencjalny spokój i ducha miejsca zaburza przybycie Mii Warren, która razem z córką wynajmuje niewielki domek, który jest własnością Richardsonów. Kobieta jest artystką. Zajmuje się fotografią, rzeźbą i rękodziełem. Żyje od zlecenia do zlecenia. Objeżdżając Stany nie zagrzewa nigdzie miejsca na długo, a w samochodzie wozi wszystko co jest jej i córce niezbędne do przeżycia. Zderzenie tych dwóch rodzin zmienia coś w życiu każdego z ich członków, a zdarzenia, które mają miejsce doprowadzają do starcia przekonań, poglądów i spojrzenia na życie, które nigdy nie przybiera tylko dwóch sprzecznych ze sobą barw. Autorce udało się stworzyć bohaterów, do których czytelnik jest w stanie się przywiązać i jednych obdarzyć sympatią i im kibicować, a z innymi się nie zgadzać. Ponadto książka posiada bardzo ciekawą, świetnie skonstruowaną fabułę. Autorka opowiada o rozmaitych wydarzeniach ukazując łańcuchy przyczynowo – skutkowe i zbieżności faktów. Bardzo interesująco łączy wszystkie wątki pokazując złożoność wszelkich problemów i dylematów moralnych mieszkańców miasteczka. Cała opowieść rozpoczyna się mocnym akcentem, a do przyczyn tego wydarzenia jesteśmy prowadzeni przez kolejne karty książki odkrywając powoli wszystkie tajemnice i rozwiewając wszelkie niejasności. Najprościej mówiąc to książka o życiu, o jego trudach, złu i dobru jakie na nas zsyła, o decyzjach i wyborach, miłości między partnerami tej najsilniejszej rodzicielskiej, ale przede wszystkim to książka o obsesji doskonałości, która zaburza widzenie drugiego człowieka.
Opracowała: Ewelina Milczarek