Kochani!
W ten mroźny i śnieżny weekend też nie zabraknie wam inspiracji książkowych. Przedstawiamy więc kolejną porcję naszych czytelniczych propozycji.
16.01.2021 r.
„Miasto niedźwiedzia” - Fredrik Backman
Nowa książka szwedzkiego pisarza to niezwykle klimatyczna powieść rozgrywająca się w miasteczku, które, dla jego mieszkańców, nie jest atrakcyjnym miejscem do życia. Lokalna społeczność wiedzie życie raczej monotonne i powolne martwiąc się, że otaczający ich miejsce zamieszkania las, powoli kradnie im przestrzeń do swobodnej egzystencji. Mieszkańcy nie widzą dla siebie perspektyw, a ich życie wypełnia szarość i marazm. Jedynie lodowisko nad jeziorem jest obiektem, które potrafi tchnąć w miejscowych trochę życia i wywołać w nich wielkie nadzieje, że los uśmiechnie się i do nich. Okazuje się bowiem, że lokalna drużyna hokejowa juniorów ma szansę na udział w finale rozgrywek. Wygrana oznaczałaby szansę na rozwój miasta i tym samym poprawę jakości życia miejscowej społeczności. Punktem zwrotnym okazuje się pewne dramatyczne wydarzenie, które oddala te marzenia i dezintegruje miejscową wspólnotę. Jest to historia, w której jak w soczewce odbija się obraz człowieczeństwa, wszelkich postaw i ludzkich cech. Autorowi udało się stworzyć uniwersalną opowieść o dobru, złu, lojalności i przyjaźni.
17.01.2021 r.
„33 razy, mój kochany” - Nicolas Barreau
Jest to powieść, która porusza trudny temat śmierci i niesamowicie wzrusza. Opowiada jednak też o pięknej miłości między małżonkami, która nie kończy się wraz z odejściem jednego. Głównym bohaterem jest młody wdowiec, Julien, który od umierającej żony usłyszał prośbę o napisanie do niej, po jej śmierci trzydziestu trzech listów czyli tylu, ile lat przeżyła kobieta. Spełnienie tej obietnicy wydaje się mężczyźnie niemożliwym do zrealizowania jednak postanawia zmierzyć się z tym zadaniem i okazuje się, że ma to dla niego wymiar terapeutyczny. Pisze o prostych sprawach codziennych i ogromnej miłości. Książka przepełniona jest romantyzmem, ale nie zabraknie w niej także sekretów i tajemnic, których odkrywanie wraz z rozwojem fabuły jest ucztą dla czytelnika.
18.01.2021 r.
„Pięć stawów. Dom bez adresu” – Beata Sabała- Zielińska
W tym reportażu autorka przybliża czytelnikom historię schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Poznamy bliżej rodzinę Krzeptowskich, która od wielu lat prowadzi ośrodek. Dowiemy się jak wygląda ich praca „od kuchni”, jak sposób prowadzenia schroniska zmieniał się na przestrzeni lat oraz jak wpływały na to wydarzenia historyczne i zdarzenia losowe. Książka pełna jest anegdot, opowieści mrożących krew w żyłach i tych niestety tragicznych z podkreśleniem jak wielką potęgą są góry i jaką pokorą musi wykazać się człowiek, który chce korzystać z ich dobrodziejstw. Zagłębianie się w tę książkę pobudza wyobraźnie i wzmaga apetyt na górskie wędrówki. Czynią to także piękne i klimatyczne fotografie.
19.01.2021 r.
„Trojanowska” – Leszek Gnoiński
To pierwsza biografia polskiej piosenkarki Izabeli Trojanowskiej, która w czasach PRL stała się ikoną stylu i jak o niej mówiono, namiastką zachodniego świata w smutnej i szarej polskiej rzeczywistości. W wywiadzie rzece, pani Izabela opowiada o swojej artystycznej drodze. Ponadto, książka jest wzbogacona o wypowiedzi ludzi, których Trojanowska spotkała w trakcie swojej kariery wokalnej i filmowej. Niewiele brakowało, by nie kontynuowała swojej muzycznej przygody, gdy po wygranej w konkursie Debiuty w Opolu, krytycy nie zostawili suchej nitki na, szesnastoletniej wówczas, wokalistce. W tym czasie została też wyrzucona z liceum, ale świetnie poradziła sobie w studium teatralnym, które okazało się strzałem w dziesiątkę. Po kilku latach zapisała się w pamięci fanów, gdy w garniturze i oryginalnej fryzurze zaśpiewała w Opolu „Wszystko, czego dziś chcę”. Biografia wzbogacona jest o niepublikowane dotąd fotografie z prywatnego archiwum artystki.
opracowała Ewelina Milczarek