Kochani czytelnicy!
W środku tygodnia, trochę już zmęczeni i znużeni obowiązkami, zwykle wypatrujemy piątku. Zanim jednak on nadejdzie, może niektórzy dadzą sobie czas, by trochę odetchnąć od codziennych obowiązków i długie zimowe wieczory wykorzystać na czytanie. Skorzystajcie z naszych propozycji.
13.01.2021 r.
„Powrót z Bambuko” – Katarzyna Nosowska
Jest to już druga książka wokalistki i autorki tekstów. Podobnie jak pierwsza „A ja żem jej powiedziała” jest zbiorem krótkich felietonów, myśli autorki, w których dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami na tematy, które dotyczą każdego z nas. Nosowska w swoich tekstach nie stroni od przytaczania wydarzeń z życia, które spotkały ją samą. Nie boi się mówić o swoich błędach, lękach i o tym jak uczyła się oswajać pewne pułapki myślenia, pułapki jakie nastawiania na nas społeczeństwo czy ludzie spotykani na naszej drodze. Autorka w wielu miejscach podkreśla zwrotami do czytelnika, że tekst kieruje do czytającego w taki sposób, by mógł czerpać z niego garściami. A jest co czerpać. W mistrzowski sposób, bez zadęcia i moralizatorstwa potrafi mówić o dzisiejszej rzeczywistości, jej absurdach i sposobach na odnajdywanie się w niej. W prześmiewczy sposób rozprawia się z pewnymi postawami czy trendami. Dodatkowo, jak na tekściarkę przystało, Nosowska posługuje się literackim językiem, używa barwnych metafor i wysnuwa bardzo ciekawe wnioski. Czytając tę książkę będziecie mieli wrażenie, że wybraliście się na kawę z bardzo dobrą przyjaciółką, by porozmawiać o życiu. Przyjaciółką niezwykle empatyczną, bardzo inteligentną i z wyśmienitym poczuciem humoru.
14.01.2021 r.
„Oczy Michaliny” – Marcin Szczygielski
Autor uwielbianych przez młodych czytelników powieści powraca z nową książką. Szczygielski w swoich opowieściach znakomicie łączy wątki fantastyczne z opisami zwykłej rzeczywistości i problemów z nią związanymi. Stwarza niezwykłe postaci, z którymi młodzi czytelnicy mogą się utożsamiać. Tym razem poznajemy losy dwunastoletniej Michaliny, która na pozór niczym nie różni się od swoich rówieśników. Dziewczynkę, spośród jej kolegów i koleżanek, wyróżnia jednak pewna cecha, co do której ciężko stwierdzić czy jest jej przekleństwem czy błogosławieństwem. Są chwile gdy Michalina widzi rzeczy i zjawiska, których nie widzą inni i jak to w życiu bywa, przez swą odmienność, nie zawsze jest postrzegana tak, jak by chciała. Nie jest rozumiana przez swoich znajomych, a nawet rodziców. To książka, która z pewnością wciągnie młodego czytelnika. Ponadto perypetie dziewczynki, trudności z jakimi się mierzy i reakcje jej najbliższego otoczenia uczą empatii i otwartości na drugiego człowieka.
15.01.2021 r.
„Gambit królowej” – Walter Tevis
Książka, która zyskała na popularności w 2020 roku ze względu na serial wyprodukowany przez platformę Netflix o tym samym tytule. Opowiada o dziewczynce imieniem Beth, dorastającej w domu dziecka, która mierzy się z samotnością, niezrozumieniem, wyobcowaniem, brakiem poczucia bezpieczeństwa. Ponadto, tak jak inne dzieci, faszerowana jest przez wychowawców lekami, tak by łatwiej było im zapanować nad wychowankami. Z biegiem czasu Beth odkrywa grę w szachy i pod okiem niezbyt miłego woźnego pobiera lekcje tej logicznej gry. Szybko okazuje się, że dziewczyna przejawia nieprzeciętny talent, a z biegiem lat, po wyjściu z sierocińca, tryumfuje w wielu szachowych turniejach. Niestety, zmaga się też z uzależnieniem od leków i nieustannie walczy ze swoimi demonami. Powieść jest napisana prostym, świetnym językiem. Autor w niezwykle wciągający sposób prowadzi czytelnika przez losy Beth i zakamarki ludzkiej psychiki. Ponadto, z dbałością o szczegóły opisuje szachowe rozgrywki w tym ruchy poszczególnych figur. Robi to jednak w taki sposób, że o dziwo, nawet laik będzie ciekaw, co stanie się za chwilę. Bo szachy, choć na nich opiera się cała fabuła, są pretekstem do opowiedzenia o ludzkiej sile i determinacji.
Opracowała: Ewelina Milczarek