Kochani Miłośnicy książek!
Gdy w weekend aura za oknem wygląda tak jak dziś, to dobrym pomysłem na spędzenie tego czasu na pewno będzie ciepły koc i książka. Macie podobne plany? Sprawdźcie co proponujemy tym razem.
9.01.2021 r.
„Osiedle RZNiW” - Remigiusz Mróz
Jedna z najnowszych książek poczytnego współczesnego polskiego twórcy kryminałów. Tym razem Mróz postanowił zabrać czytelników w realia wczesnych lat dwutysięcznych. Na jednym z miejskich blokowisk dochodzi do zniknięcia licealistki. Przypadkiem uwikłany w tajemnicze zaginięcie dziewczyny jest, popularny w całej szkole miłośnik rapu, DeSo oraz przyjaciółka zaginionej, najlepsza uczennica w klasie, skryta i nieśmiała Żaba. Tych dwoje, mimo wszystkich przeciwności postanawia dowiedzieć się, co tak naprawdę stało się z koleżanką z klasy. Książkę można z całą pewnością polecić tym, których lata nastoletnie przypadły na przełom wieków. Mróz z powodzeniem przenosi czytelnika w klimat tamtych czasów, w których z Walkmanów najchętniej płynął rap, a młodzież spędzała godziny na, raczkującym wtedy, komunikatorze Gadu-Gadu. Jednak nie brakuje tu również tego, co u Mroza kochają jego czytelnicy w każdym wieku czyli wartkiej akcji i wyrazistych postaci. Autor nie pozwala nam się nudzić nawet przez chwilę, a bohaterowie dobrani na zasadzie kontrastu tworzą niezwykłą mieszankę porywających osobowości. Dodać należy jeszcze, że rozwiązanie zagadki jest nieprzewidywalne, a zakończenie, w którym dodatkowo autor puszcza oko do czytelnika, zaskoczy nawet wytrawnego miłośnika kryminałów.
10.01.2021 r.
„Nieznajoma” - Małgorzata Gutowska – Adamczyk
Autorka popularnej serii „Cukiernia pod Amorem” powraca z zapowiedzią nowego cyklu „Osiedle Sielanka”. Pierwsza część „Nieznajoma” to lekka, zabawna i momentami wzruszająca historia o ludziach tworzących małą społeczność na obrzeżach Warszawy. Tak jak w życiu splatają się tutaj losy ludzi starających się prowadzić życie takie, jakie sobie wymarzyli. Autorka, jako baczna obserwatorka rzeczywistości, ukazuje nam w swojej opowieści niezwykle barwny wachlarz ludzkich osobowości. Poznajemy lekko zwariowaną, młodą wegetariankę i joginkę z dredami, miejscową celebrytkę i jej bogatego męża, trochę zaniedbanego jednak bardzo wrażliwego, samotnego alkoholika, młodego przedsiębiorcę i jego kolegę mechanika, fryzjerkę starającą się pogodzić rolę żony, matki i utrzymać biznes, niezbyt lubianą nauczycielkę z pobliskiej szkoły, panią psycholog specjalizującą się w pisaniu poradników oraz kilka seniorek, które obserwując rzeczywistość starają się zrozumieć nowe czasy. Obserwujemy dążenie do osiągnięcia sukcesu zawodowego, proces szukania miłości, pragnienie posiadania modelowej rodziny, chęć rozwijania swoich pasji, materialnego wzbogacenia się oraz odnajdywania swojej tożsamości i miejsca w świecie.
11.01.2021 r.
„Lukrecja rusza w świat” - Anne Goscinny
Tym razem propozycja dla naszych młodszych czytelników. „Lukrecja rusza w świat” to już czwarta część przygód dorastającej dziewczynki, którą stworzyła Anne Goscinny, córka autora książek o Mikołajku. Pisarka, podobnie jak jej ojciec, w swoich książkach nie stroni od poczucia humoru, a wydarzenia z życia dzieci, które kojarzą nam się ze stresem, stara się przedstawić tak by, poza nauką życiową, bawiły młodych czytelników i oswajały ich z, niełatwymi czasami, przeżyciami. Główna bohaterka, która dorasta w patchworkowej rodzinie, staje przed nie lada wyzwaniami. Czeka ją przeprowadzka i trudy zaaklimatyzowania się w nowym środowisku oraz przede wszystkim nowej szkole, a także niezwykle bolesne rozstanie z najlepszymi przyjaciółkami. Książka jest pełna zabawnych sytuacji, mądrych refleksji, a także zwrotów akcji. Wydanie jest opatrzone bardzo ładnymi ilustracjami. Na pewno nie będziecie się nudzić!
12.01.2021 r.
„Beata Tyszkiewicz. Portret damy” - Anna Augustyn-Protas
Tym razem nasza propozycja to książka o wspaniałej polskiej aktorce, Beacie Tyszkiewicz. Osobowość i obraz tej, uznawanej przez wielu prawdziwej damy i kobiety z klasą, składa się czytelnikowi z rozmów z ludźmi z jej otoczenia, których spotykała na wszystkich etapach swojej zawodowej kariery. Wspomnieniami, trafnymi spostrzeżeniami i ciekawymi anegdotami podzielili się między innymi Daniel Olbrychski, Hanna Bakuła, Juliusz Machulski czy Leonard Pietraszak. Z wielu wypowiedzi można wysnuć wniosek, że oprócz tego jak odbiera ją większość osób, aktorka jest postacią nietuzinkową, której absolutnie nie powinno się wciskać w ramy tylko pięknej i eleganckiej kobiety. Niezwykłym plusem książki są piękne fotografie pani Beaty ukazujące kadry filmowe, a także jej bardzo osobiste sesje z zacisza domowego, na których pozuje, miedzy innymi z córkami.
Opracowała: Ewelina Milczarek