Drodzy czytelnicy!
Nowy Rok to także nowe książkowe wyzwania. Nie wiesz, co warto przeczytać lub co wybrać spośród dostępnej literatury? Nasza biblioteka spieszy z pomocą. W 2021 roku będziemy publikować krótkie recenzje polecanych przez nas książek. Dołącz do wydarzenia i bądź na bieżąco z nowościami książkowymi, a także nieśmiertelną klasyką.
Zaczynamy od literatury pięknej. Powieść Louisy May Alcott pt. „Małe kobietki” to historia rozgrywająca się w Ameryce, w latach 60-tych XIX wieku. Podczas gdy ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, czterema córkami zajmuje się matka, Marmee. Kobieta stara się, by wychować córki na mądre, odpowiedzialne i dobre młode kobiety, które znają swoje mocne strony i starają się je rozwijać, a zwalczać cechy nie do końca pożądane. Dziewczynki, mimo pokrewieństwa bardzo się od siebie różnią, a każda wypełnia sobie czas tęsknoty za ojcem, za pomocą innej pasji. Najstarsza i zarazem najpoważniejsza Meg snuje marzenia o pięknych strojach i życiu w dostatku. Piętnastoletnia Jo to młoda buntowniczka, która z powodzeniem rozwija swój pisarski talent. Beth to nieśmiała trzynastolatka, która kocha muzykę i pragnie nauczyć się grać na pianinie, a najmłodsza Amy to rezolutna dziewczynka kochająca zwierzęta i malowanie.
Książka niesie ze sobą wiele uniwersalnych mądrości, które z powodzeniem można odnieść do życia współczesnego, bo przecież zawsze warto być uczciwym człowiekiem i dbać o własny rozwój duchowy i intelektualny.
Próżność zepsuje najlepszego geniusza. Prawdziwy talent czy cnoty prędzej czy później i tak wyjdą na jaw, a jeśli nawet nie , to wystarczy sama świadomość, że się je posiada i wykorzystuje z pożytkiem. Największy urok to skromność.
Autorka nie pozostawiła jednak na długo fanów sióstr, ich rodziny oraz sąsiadów z dala od ich kolejnych, bardziej „dorosłych” przygód. Kto polubi dziewczęta i będzie ciekaw ich dalszych przeżyć i perypetii, ma okazję sięgnąć po kolejne tomy powieści: „Dobre żony”, „Mali mężczyźni” i „Chłopcy Jo”, które również serdecznie polecamy.
Książka doczekała się również adaptacji filmowej. W 2019 roku do kin trafił film „Małe kobietki”, w którym zagrała, między innymi Emma Watson, znana z roli Hermiony z cyklu filmów o Harrym Potterze.
Dla młodzieży przygotowaliśmy propozycję „Realny świat” Sary Pennypacker, autorki świetnie przyjętej książki „Pax” o niesamowitej przyjaźni chłopca i lisa. „Realny świat” to niezwykle mądra opowieść o trudnej przyjaźni, dorastaniu, otaczającej nas niełatwej rzeczywistości, do której każdy stara się jakoś „dopasować” i nie zawsze mu się to udaje. Ware uważa, że jest z nim coś nie tak. Nie potrafi odnaleźć się w zgiełku rozkrzyczanych rówieśników. Dużo bardziej woli przebywać samemu ze swoimi myślami i mimo wszystko w ogóle go to nie nudzi. W pewne wakacje poznaje Jolene, dziewczynkę która stara się uprawiać ogród na gruzach starego kościoła. Ware zainspirowany zajęciem dziewczynki zamiast spędzać lato z dziećmi w domu kultury, dołącza do nowopoznanej koleżanki, by na opuszczonym terenie snuć wizję o zamku rodem ze średniowiecza. Nastolatków dzieli wiele jednak łączy ich wspólne, tajemne miejsce. Zachęcamy młodych ludzi do sięgnięcia po tę pozycję, która pokazuje, że wszyscy ludzie się od siebie różnią i nie powinniśmy oceniać ich powierzchownie. Być może koleżanka czy kolega, która, jak nam się wydaje, zachowuję się „dziwnie”, ma ku temu jakiś powód z którym stara się walczyć. Zamykanie się na znajomości z takimi osobami nie pomaga im pomóc w ich problemach, a nam otworzyć się na drugiego człowieka i otaczający nas świat.
W nowym roku nie zapominamy również o dzieciach. Naszym najmłodszym czytelnikom gorąco polecamy czwartą już część „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek pt. „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!”. Autorka po raz kolejny bawi, rozbudza wyobraźnię i zabiera w magiczny świat, w którym to skarpetki zyskują nowe życie i przeżywają niesamowite przygody. Tym razem będziecie mogli być świadkami poważnego śledztwa prowadzonego przez skarpetkę Detektywa Pinkertona, któremu przypadła w udziale rola etui na telefon dziewczynki o imieniu Be. Pewnego razu jego nudną egzystencję przerywa zniknięcie z salonu nieznośnej papugi Zbigniewa, a także aresztowanie tatusia Be. Skarpetkowy detektyw postanawia wziąć na siebie rozwiązanie, kryminalnej wręcz, zagadki. Jeśli jesteście ciekawi jak zaczęła się przygoda wszystkich żądnych szalonych przygód skarpetek, zachęcamy do sięgania również po inne książki z serii.
Książkę Księdza Piotra Pawlukiewicza nazwać można swoistym poradnikiem z cyklu „jak żyć”. Niech nie zwiedzie was jednak ten tytuł. .Autor stara się bowiem w bardzo przystępny sposób przybliżyć czytelnikowi Słowo Boże, istotę chrześcijaństwa
i trudnego procesu dochodzenia do głębokiej wiary. W niepublikowanych dotąd tekstach rozprawia się z tematami uniwersalnymi, ważnymi dla nas wszystkich i bardzo nam bliskimi takimi jak miłość, wolność, przyjaźń czy nadzieja. Ksiądz Pawlukiewicz jako jeden
z nielicznych duchownych w swoich kazaniach potrafił w tak bardzo ludzki, pełen ciepła
i humoru sposób mówić o ewangelii, a także sprawach wiary i życia blisko Boga na co dzień, a także stara się rozwiewać wszelkie wątpliwości, co również trafnie udaje mu się oddać w tej książce.
Oczywiście papież też nam przynosi Boga, ale to twój brat, ten, który się ciągle czepia, jest pierwszym, który ci Go przyniesie. Mimo, że wady brata mógłbyś recytować przez godzinę
z pamięci. Bóg przemówi do ciebie przez niego.
Dzisiaj mamy dla Was propozycję w jeszcze świątecznym klimacie. „Świąteczny nieznajomy” Richarda Paula Evansa. Książka jest piękna opowieścią o życiu, które potrafi rzucać pod nogi kłody i walić się na głowę w momencie gdy najmniej się tego spodziewamy. Jednak w książkach często możemy liczyć na szczęśliwy finał. Maggie mierzy się z problemami małżeńskimi, które niestety kończą się rozwodem. Nadchodzą święta, ale kobieta nie ma ochoty na uczestniczenie w gorączkowych przygotowaniach. W życiu Maggie pojawia się jednak tajemniczy Andrew. Jest to pełna ciepła i dobrych emocji powieść okraszona klimatem świąt Bożego Narodzenia, które jeszcze ciągle wspominamy. Serdecznie polecamy abyście sprawdzili sami co w życiu bohaterki zmieni mężczyzna i czy zagubiona i oszukana kobieta da sobie szansę na bycie szczęśliwą.
opracowała Ewelina Milczarek