2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37 papież Jan Paweł II „powrócił do domu Ojca”. To jedna ze szczególnych rocznic związanych z polskim Ojcem Świętym, którą obchodzimy w 2020 roku, ustanowionym przez Sejm Rokiem Świętego Jana Pawła II.
Jan Paweł II to pierwszy Polak wybrany na Tron Piotrowy. Podczas swojego pontyfikatu postawił duży nacisk na dialog między religiami, starał się poprawić relacje katolików z judaizmem, islamem, prawosławiem czy protestantyzmem. Uznaje się także, że przez swoją działalność pomógł obalić komunizm. Odwiedził 129 krajów, przebywając ponad 1,6 miliona kilometrów. Jan Paweł II był również papieżem, który wyniósł na ołtarze najwięcej świętych.
Ostatni raz wierni zobaczyli Jana Pawła II w środę 30 marca 2005 roku - papież stanął wtedy w oknie podczas tradycyjnej pory audiencji generalnej i pozdrowił wszystkich zebranych w milczeniu. Kiedy pojawiła się informacja o pogarszającym się stanie zdrowia Ojca Świętego, pod oknami papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim zgromadziły się ogromne tłumy, by przez kilka dni trwać na modlitwie.
Śmierć papieża Jana Pawła II wstrząsnęła światem. W całej Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Wszyscy byli skoncentrowani na oddaniu hołdu wielkiemu Polakowi. Kibice zwaśnionych klubów wiązali ze sobą swoje szaliki, by pojednać się i wspólnie przeżywać żałobę. Na mszach świętych, przed kościołami, na placach, skwerach, a nawet lotniskach gromadziły się tłumy. Palono znicze przed portretami Ojca Świętego i formowano je w krzyże. Atmosfera była podniosła, dominował smutek, ale i nadzieja.
Papież mówił nam, żebyśmy byli razem, żebyśmy zawsze szli dobrą drogą, żebyśmy zawsze mieli nadzieję. Potrzebujemy jej zwłaszcza dziś, kiedy przeżywamy w kraju i na świecie tak wiele trudnych momentów związanych z epidemią koronawirusa. Z nim, z jego wstawiennictwem jesteśmy w stanie przejść to wszystko – powiedział kard. Dziwisz.